Nie żyje prof. Bernard Jancewicz, fizyk i ekspert od wrocławskich ulic
O śmierci prof. Jancewicza poinformował Uniwersytet Wrocławski. Naukowiec zmarł 16 maja.
– Chyba nie było nikogo innego, kto o historii nazewnictwa miejskiego Wrocławia wiedziałby tyle, co On. Był emerytowanym profesorem fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Tak jak umiłował naukę, tak mocno kochał Wrocław, w którym mieszkał od najmłodszych lat. Od 1967 roku należał do Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Komisji Nazewnictwa Ulic, której przez wiele lat był przewodniczącym – napisano na stronie internetowej UWr.
Prof. Jancewicz urodził się prawdopodobnie w centralnej Polsce, został bowiem odebrany rodzicom przez Niemców i skierowany na Dolny Śląsk w celu germanizacji. W metryce wpisano mu datę urodzenia 15 maja 1943 r. w Breslau. Pierwsze trzy powojenne lata spędził najpierw w sierocińcu w Świdnicy, a potem został adoptowany przez polską rodzinę.
Znany był jako świetny fizyk teoretyk. Specjalizował się w kwantowej teorii pola, algebrach Clifforda i zastosowaniach geometrii różniczkowej w elektrodynamice klasycznej. Przewodniczył Komisji Nazewnictwa Fizycznego PTF oraz Komisji Nazewnictwa Ulic Towarzystwa Miłośników Wrocławia, do których należał od roku 1967. Nie umniejszając w niczym językoznawcom i historykom, ale chyba nie było takiej drugiej osoby we Wrocławiu, która o historii nazewnictwa miejskiego miałaby taką wiedzę, jak prof. Jancewicz.
Prof. Jancewicz działał także m.in. w uniwersyteckim Komitecie Opieki nad Grobami Osób Zasłużonych dla UWr, z ogromnym zaangażowaniem uczestniczył w akcji Akademicki Znicz Pamięci. Pomimo emerytury, był związany z Wydziałem Fizyki i Astronomii.
Niezwykła była także społeczna i obywatelska aktywność prof. Jancewicza, o czym mogli się przekonać nie tylko wrocławianie, ale i wiele osób w całej Polsce – po emisji reportażu w jednej z telewizji. Internauta „doniósł” bowiem o tym, jak nieznany mu człowiek zbiera na osiedlu porzucone papiery, plastikowe opakowania i puszki po napojach, a potem wrzuca je do odpowiednich pojemników na odpady. Rozpoznany w social mediach prof. Jancewicz stał się zasłużenie wzorem obywatelskości i sprawcą dobrych uczynków.
W styczniu tego roku prof. Jancewicz został uhonorowany przez prezydenta Jacka Sutryka medalem „Zasłużony dla Wrocławia – Mertito di Wratislavia”, który przyznawano z okazji obchodów 75-lecia Wrocławia. Otrzymały go zasłużone dla miasta osoby, które przez 75 lat były związane z Wrocławiem i działały na rzecz stolicy Dolnego Śląska oraz jego mieszkańców.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.