50 lat temu zmarł Rafał Wojaczek [REPORTAŻ]
Nigdzie w archiwach radiowych nie ma jego głosu. Jednak nadal można porozmawiać z ludźmi, którzy świetnie go pamiętają. Powstały o nim książki biograficzne i filmy. Pozostawił po sobie dziesiątki niepokornych wierszy, po które sięgają kolejne pokolenia. Oficyny wydawnicze publikują kolejne tomiki autora zaliczanego do kręgu poetów przeklętych. Znajomi i przyjaciele mówią, że stale igrał ze śmiercią...
...to była jedna z pierwszych prób samobójczych, potem były kolejne. Rafał Wojaczek zabił się w maju 1971 roku, nie miał jeszcze 26 lat. Jego grób znajduje się na cmentarzu św. Wawrzyńca.
Posłuchaj historii burzliwego życia poety:
fot. Wikipedia
Nieżyjącego poetę wspominają między innymi krytyk literacki Karol Maliszewski, literaturoznawca Stanisław Bereś, poeta Janusz Styczeń, aktor i przyjaciel Rafała Wojaczka Bogusław Kierc. W audycji wykorzystano nagrania z archiwum Radia Wrocław oraz z płyty dołączonej do książki "Wojaczek wielokrotny". Autorzy Stanisław Bereś i Katarzyna Batorowicz - Wołowiec przeprowadzili wywiady z blisko 80-cioma osobami, które osobiście poznały poetę - audiobook zawiera 11 godzin nagrań.
Ilustracją do reportażu jest fragment spektaklu "Do Nieznanego" - monodram muzyczny na podstawie utworów Rafała Wojaczka, do którego muzykę napisali Piotr Świętoniowski i Michał Polak. Piosenki wykonał Marcin Marzec, absolwent wrocławskiej PWST. Premiera miała miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2011 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.