Żeby tam wejść trzeba pokonać 200 kamiennych schodów. Od dziś znów można [WIDEO]
Za rok skończy... 830 lat. Legenda głosi, że przed bitwą z Mongołami modlił się w nim książę Henryk Pobożny. Wieże widokowe najstarszego legnickiego kościoła - po przerwie związanej z pandemią - znów są dostępne dla turystów. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się wyposażenie pomieszczeń ulokowanych tuż pod dzwonnicą.
- Tu przed wiekami mieszkał ktoś, kto całymi dniami obserwował miasto i okolice - wyjaśnia ks. Jerzy Gansel, proboszcz Parafii Ewangelickiej w Legnicy.
- Jego mieszkanie było tak dostosowane, że widzimy sznur przymocowany do dzwonów - bo tutaj mówimy o trzech dzwonach w tym kościele. I za pomocą tego sznura dzwonnik... działał.
- To był ważny element miejskiego systemu alarmowego - tłumaczy Arkadiusz Muła, historyk i szef Muzeum Regionalnego w Jaworze.
- W takiej przestrzeni wieży należało spoglądać na peryferia miasta, na system fortyfikacji, trakty kupieckie. To była forma obrony. W XVI-XVII wieku pojawiały się specjalne instrukcje przeciwpożarowe. Dzwonnicy byli wprzęgnięci w ten system ostrzegania o nadciągających kataklizmach.
Zwiedzanie wież kościoła jest możliwe przy zachowaniu norm sanitarnych: dezynfekcja rąk, maseczki, jednocześnie na tarasie widokowym może być nie więcej niż 5 osób. W dni robocze na wieże widokowe można wchodzić od 11 do 16. W weekendy - do 18.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.