Mroczna historia okrętu Grom
Na wystawie ,,ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia" w Muzeum Militariów w Arsenale Miejskie we Wrocławiu od 03 do 29 listopada 2010 r. będą organizowane również wykłady:
03.11.2010 (środa) Muzeum Militariów
godz. 18 00 - Lech Trawicki (Muzeum Marynarki Wojennej) - Źródła archiwalne i fotografie oraz ich wykorzystanie w działalności muzealnej na przykładzie wystawy “ORP Grom – w 70. rocznicę zatopienia”
godz. 18.30 - Aleksander Ostasz (redaktor naczelny Magazynu Nurkowanie oraz Magazynu BlueLife ) - Wrak ORP Grom - zostaną podczas niej zaprezentowane wyniki pierwszych wypraw nurkowych Mirosława Standowicza do wraku niszczyciela oraz odbędzie się pokaz filmu.
Okręt ORP Grom zbudowała stocznia J. Samuel White & Co. Ltd. w Cowes w Wielkiej Brytanii. Wodowanie nastąpiło w 1936 r., a do służby statek wszedł 11 maja 1937 r.
3 lata później 4 maja 1940 ORP Grom został zatopiony pod Narwikiem w przez pojedynczy myśliwiec niemiecki typu. Bomby lotnicze trafiły w załadowaną wyrzutnię torpedową oraz w okolice komina. Na skutek eksplozji okręt przełamał się i zatonął w ciągu zaledwie 2-3 minut. Zginęło wówczas 59 członków załogi.
W 1986 przeprowadzono pierwsze badanie wraku spoczywającego na głębokości 105 m. Po wojnie także inny niszczyciel nosił nazwę ORP GROM, dziś na wyposażeniu Polskiej Marynarki Wojennej jest korweta rakietowa o tej samej nazwie. Wystawa prezentuje historię okrętu oraz dokumentację fotograficzną z wyprawy na jego wrak.
W tym samym terminie w Muzeum Militariów można będzie również zobaczyć wystawę: “Karl Heinrich Klingert – urządzenia do nurkowania”.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.