Premier: Chcemy, żeby każdy dorosły obywatel po 10 maja mógł zapisać się na szczepienie
Pierwszy z 16 Punktów Szczepień Powszechnych działa już w Legnicy. Do jego potrzeb została adaptowana hala sportowa przy ul. Lotniczej. Od dziś każdego dnia będzie mogło się w niej zaszczepić nawet ponad tysiąc osób.
- To ważny element programu przyspieszenia szczepień - podkreślił uczestniczący w otwarciu premier Mateusz Morawiecki:
- Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie. Tak, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej - żeby każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony - zapowiada premier.
Premier zastrzegł, że przyspieszenie programu szczepień w Polsce jest w dużym stopniu uzależnione od dostaw szczepionek od zagranicznych producentów.
Od początku pandemii w Polsce działa 6700 populacyjnych punktów szczepień. Od dziś w każdym województwie działają również punkty powszechne.
- Jesteśmy w jednym z 16 Punktów Szczepień Powszechnych, które dzisiaj są otwierane w całej Polsce. Te punkty będą miały bardzo dużą wydajność. Na przykład dzięki temu w Legnicy prędkość szczepień wzrośnie dwukrotnie. Łącznie tych punktów będzie ponad 600 - powiedział podczas inauguracji pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Dziś rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób urodzonych w 1968 roku. Rejestracja odbywa się przez internet - system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta, w punktach szczepień, przez infolinię 989 lub SMS-em pod numer 880-333-333.
Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś także Lubin, gdzie złożył kwiaty przy obelisku poświęconym pamięci ofiar wypadków w pracy w KGHM.
Hołd dla ofiar wypadków w Polskiej Miedzi. Premier @MorawieckiM, @michaldworczyk, @KKubow i prezes @ChludzinskiM złożyli kwiaty pod symbolicznym pomnikiem w Centrali #KGHM.
— KGHM Polska Miedź (@kghm_sa) April 19, 2021
Pomnik powstał w rocznicę wypadku z 2016 r. W wyniku wstrząsu w ZG Rudna zginęło wówczas ośmiu górników. pic.twitter.com/zscwDei3xb
Szef rządu dodał w Lubinie, że "Na przełomie maja i czerwca będzie można odmrażać znaczną część gospodarki". Mateusz Morawiecki dodał, że dużo będzie zależało od tempa szczepień przeciwko koronawirusowi. Z kolei minister Michał Dworczyk dodał, że zmienione zostanie rozporządzenie, dzięki któremu każdy dorosły będzie mógł być zaszczepiony, jeżeli istnieje realne zagrożenie zmarnowania szczepionki.
Minister @michaldworczyk w #Lubin: Jutro zostanie zmienione rozporządzenie dzięki któremu kiedy istnieje ryzyko zmarnowanie szczepionki, będzie można ją wykorzystać dla każdej osoby powyżej 18 r.ż. Te zasady były do tej pory obwarowane restrykcjami, które zostaną poluzowane. pic.twitter.com/yAz32jBB6J
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 19, 2021
W Bolesławcu premier dodał, że "Jeżeli dalej będą pozytywne wskaźniki covidowe, będziemy mogli jeszcze w tym roku szkolnym powrócić do trybu nauczania stacjonarnego". Szef rządu wizytował Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. "Przeznaczone środki ze strony budżetu centralnego pozwoliły kadrze medycznej i kadrze technicznej w bardzo krótkim czasie przygotować dodatkowych 65 łóżek, które służyły też pacjentom z całego Dolnego Śląska" - mówił.
"To właśnie ta część medyczna, medycy, pielęgniarki, którzy mają możliwości leczenia, zapewnili wielu pacjentom opiekę, zapewnili ludziom, którzy chorowali na COVID-19, możliwość normalnej opieki medycznej" - podkreślał szef rządu.
Morawiecki podziękował obecnej na konferencji wiceminister edukacji i nauki Marzenie Machałek, która zadbała o to, aby w sprawny sposób zorganizować szczepienia nauczycieli. "Dzięki temu, jeżeli dalej będą pozytywne wskaźniki covidowe, będziemy mogli jeszcze w tym roku szkolnym powrócić do trybu nauczania stacjonarnego i zapewnić bezpieczeństwo dla naszych nauczycieli" - powiedział.
Premier dziękował także medykom. "Z tego miejsca chciałbym podziękować kadrze medycznej. Rozmawiałem z panem dyrektorem, który jest z nami, również z kadrą medyczną tego ośrodka, szpitala w Bolesławcu i tego dodatkowego zbudowanego szpitala" – powiedział.
Marzena Machałek dodała, że "udało się dotąd zaszczepić 90 proc. nauczycieli; teraz szczepienia będą powszechne, więc niebawem zaszczepieni zostaną już wszyscy pracownicy". Wyraziła też nadzieję, że niedługo uczniowie powrócą do szkół.
Wiceminister edukacji podkreśliła, że Zespół Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu ma bardzo dobre wskaźniki, jeśli chodzi "o wychodzenie z covidu". "Co jest istotne, to 20 mln z pomocy rządowej tutaj trafiło i dzięki temu można było stworzyć szpital, który jest szalenie nowoczesny, który ma nowoczesną bazę diagnostyczną i świetną, nowoczesną bazę i instrumenty leczenia covidu" - wskazała Machałek, która jest także posłanką na Sejm z okręgu jeleniogórsko – legnickiego.
Premier @MorawieckiM w szpitalu modułowym przy Zespole Opieki Zdrowotnej w #Bolesławiec: Epidemia postawiła przed nami zadania, z którymi wcześniej nie mierzyliśmy się nigdy. Jednym z nich było, aby w krótkim czasie zapewnić dodatkowe łóżka dla pacjentów covidowych. pic.twitter.com/AyT8kyYVp5
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 19, 2021
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.