TOP5 najciekawszych dolnośląskich wiosek [GŁOSOWANIE]
Codziennie można oddać głos. Zwycięża wioska, która uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 1 maja do godziny 15.30. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Kunice
Kunice to chyba najbardziej wypoczynkowa wieś w rejonie legnickim. W ciągu ostatnich 25 lat liczba jej mieszkańców niemal podwoiła się. I nie chodzi jedynie o właścicieli nowych domów, którzy przenieśli się do tej uroczej miejscowości - głównie z Legnicy. W Kunicach od dekady jest dodatni przyrost naturalny. Samorządowcy z sąsiednich gmin twierdzą, że to dzięki bocianom, które nad Jeziorem Kunickim mają idealne warunki do życia. Ale to tylko część prawdy, bo częściej od bocianów natknąć się tam można na mewy, kaczki i czaple.
Stanowice
Stanowice to wieś w powiecie świdnickim, tuż obok Strzegomia. Założono ją w 1203 roku. Dzięki swojej dawnej popularności wśród wielu władców znana jest jako jedna z najbardziej rozwiniętych. Miała swoją fabrykę porcelany czy zakłady produkujące zioła. Stąd znajdziemy w niej ciekawe zabudowania i zabytki. Wieś leży przy linii kolejowej łączącej Jaworzynę Śląską z Legnicą, co dodaje jej atrakcyjności. Linia jest czynna do dziś. Ponadto jedną z ciekawostek przyciągającą miłośników historii jest najstarszy w europie i największy krzyż pokutny. Jego fragmenty można zobaczyć na terenie kościoła. Dziś w Stanowicach mieszka około tysiąca osób. Pokolenia się wymieniają, ale wciąż potrafią współpracować i tworzyć ciekawe inicjatywy.
Głuchowice
Przy każdym domu już od wjazdu do miejscowości przyjezdnych witają drewniane rzeźby. To co przedstawiają jest ściśle związane z tym kto w danym domu mieszka. Przed domem górnika wita gości kret w kasku, a przed domem pszczelarza miś z miodem. Ponad 10 lat temu mieszkańcy wsi wpadli na pomysł zorganizowania pleneru rzeźbiarskiego. Chodziło o to by wypromować wieś i udało się, bo Głuchowice są wsią rzeźbami stojącą, a na wiejskim boisku tradycyjnie co roku odbywa się Międzynarodowy Rzeźbiarski plener.
Zachełmie
Zachełmie to mała wieś leżąca na Pogórzu Karkonoskim na wysokości ok. 500 metrów n.p.m. Zachełmie powstało w XVII stuleciu, po wojnie 30-letniej. Założyli je uchodźcy religijni z Czech. Pierwsi osadnicy zajmowali się pasterstwem i pozyskiwaniem drewna. Później w Zachełmiu pojawiło się tkactwo, oraz specjalność tej wioski – sady wiśniowe. Do 1945 roku miejscowość nosiła niemiecką nazwę - Saalberg. Po wojnie chwilowo - do marca 1946 - Szczęsnowo, a od 1946 roku - Zachełmie. (cyt. www.zachelmie.com.pl )
Ratowice
Ratowice - leżą nad Odrą we wschodniej części powiatu wrocławskiego. Przed wojną ściągali tu na weekendy mieszańcy Breslau - w Ratowicach działały świetlice, restauracje, była też kręgielnia. Dziś to także popularne miejsce na wypady i spacery - cenią ją wędkarze i rowerzyści, a także miłośnicy przyrody - w dolinie Odry ustanowiono obszar NATURA 2000. Przez wieś biegnie ścieżka historyczna z 10 tablicami, które pokazują dawne życie Ratowiczan.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.