Przemysław Czarnek: Katastrofa Smoleńska bezwzględnie znajdzie się w podręcznikach historii
W sobotę 10 kwietnia, czyli 11. rocznica Katastrofy Smoleńskiej. Czy jest to wydarzenie, o którym młodzież powinna uczyć się z podręczników historii?
Bezwzględnie tak. No oczywiście, że tak. Przecież to jest wydarzenie, które po pierwsze jest najtragiczniejszym w powojennych dziejach Polski, jeśli chodzi o losy polskiej państwowości, bo mówimy tutaj przecież o państwie polskim, o najwyższych rangą funkcjonariuszach państwa polskiego z prezydentem RP na czele. Mówimy tutaj o pewnych działaniach, czy zaniechaniach ze strony tych, którzy wówczas rządzili, o odpowiedzialności politycznej, która jest ewidentna po stronie Rady Ministrów Donalda Tuska.
Mówimy tutaj z kolei też o tym jakie to ma ogromne znaczenie dla losów Polski po 2010 roku, ale też dla losów Europy. To jest ogromne wydarzenie o którym trzeba będzie w podręcznikach historii XIX wieku na pewno pisać i dosyć szczegółowo.
Kiedy to się może stać i jak ta historia będzie opowiedziana?
Na razie mamy podstawy programowe, które można powiedzieć zakładają nauczanie historii w klasie 4 szkół ponadpodstawowych mniej więcej do wejścia Polski do Unii Europejskiej. Kolejne prace nad podstawami programowymi, które będą określać już to co się dzieję w XIX wieku, na pewno będą dotykały szczegółowo tego 10 kwietnia 2010. I oczywiście trzeba będzie to rzetelnie i szczegółowo przedstawić naszej młodzieży w podręcznikach do historii.
Sądzi pan, że to się uda. Właśnie, żeby to rzetelnie przedstawić?
Jestem o tym przekonany, że to się uda przedstawić rzetelnie. Przede wszystkich w tych fragmentach, w których wiedza jest pełna.
Posłuchaj rozmowy:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.