Świdnica: Powstanie Rada ds. Równego Traktowania
Zadaniem rady będzie opracowywanie i opiniowanie dokumentów z zakresu polityki społecznej miasta, czy monitorowanie przypadków dyskryminacji. Każdy kandydat musiał wcześniej przedstawić swój biogram i pomysły na pracę społeczną w dziedzinie równości. Przykładowo: Co można by zmienić w podejściu do obcokrajowców? Opowiada Natasha Polkh Kastukovich. Białorusinka mieszkająca od 16 lat w Polsce, jedna z osób zasiadających w nowej radzie:
- Tematów do współpracy nie zabraknie - zapewnia Szymon Chojnowski - wiceprezydent Świdnicy:
A czasem nie trzeba wiele. Wystarczy ułatwić proces meldunku czy wymiany prawa jazdy. Obcokrajowcy chcieliby także pokazać równość między narodami i aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym. To tylko jeden z tematów, którymi będzie mogła się zająć rada. Pierwsze spotkanie zaplanowano po świętach. Obrady będą się odbywały hybrydowo. W zależności od sytuacji - na żywo lub za pośrednictwem komunikatorów internetowych.
Świdnicka Rada, będzie mogła m.in monitorować przypadki dyskryminacji w mieście czy niepokojące sygnały i uwagi napływające od świdniczan. Dodatkowo zajmie się opracowywaniem i opiniowaniem dokumentów w dziedzinie polityki społecznej miasta.
Podobne ciała doradcze działają też w innych miastach jak Gdańsk, Bydgoszcz czy Kraków. Mogą mieć różne formy. Zarówno rady jak i doradców lub pełnomocników ds. Równego Traktowania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.