TOP5 dolnośląskich organizacji ekologicznych [GŁOSOWANIE]
Codziennie można oddać głos. Zwycięża organizacja, która uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 20 marca do godziny 15.30. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich
Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich działa od 1998 roku. W jego skład wchodzą m.in gminy położone u podnóży Gór Sowich. Głównym założeniem organizacji jest oczywiście promocja turystyki, by równomiernie obejmowała ten teren. Jednak tam gdzie turystyka - tam nierozerwalnie pojawia się przyroda i ekologia. Tym bardziej że w tym rejonie znajdziemy obszary Natura 2000 i Park Krajobrazowy Gór Sowich. Działalność Stowarzyszenia to m.in projekty promujące atrakcje przyrodnicze w postaci bogatej fauny i flory. To akcje pokazujące różne gatunki, żyjące na tym terenie jak muflony, sowy czy nietoperze. To także akcje wymierzone w śmieci, które w lasach i górach znajdować się nie powinny.
Dolnośląski Alarm Smogowy
Działają od 6 lat i to m.in. dzięki ich staraniom samorząd województwa przyjął uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska, a informacje o stanie powietrza zaczęły być publikowane na oficjalnych stronach Wrocławia. Dolnośląski Alarm Smogowy to inicjatywa obywatelska - aktywiści słyną z happeningów, spotkań i akcji informacyjnych, które po pierwsze mają skłaniać decydentów do działań na rzecz poprawy jakości powietrza, a po drugie - edukować obywateli i pomagać im m.in. w wymianie pieców czy wyborze ekologicznego opału.
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich"
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Kraina Łęgów Odrzańskich" zostało oficjalnie zawiązane już w 2002 roku. Dziś należy do niego 12 gmin, a wszystkie łączy Odra. Głównym celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz rozwoju obszaru doliny rzeki. Stawiają na edukację. Opowiadają o wyjątkowych walorach przyrodniczych lasów łęgowych i starorzecza. Organizują spływy kajakowe, rejsy, wspierają lokalne inicjatywy, promują przysmaki i wyroby tego regionu, tworzą ścieżki edukacyjne - choćby jedyny w regionie dźwiękowy szlak Odry.
Fundacja "Zielona Akcja"
W regionie legnickim to jedna z najstarszych organizacji proekologicznych. Choć Fundacja "Zielona Akcja" oficjalnie powstała w 1991 roku, to jej założyciele znani byli z różnych akcji kilka lat wcześniej. Połączył ich protest - chyba jedyny tak ostry. Wtedy zdali sobie sprawę, że znacznie więcej można osiągnąć perswazją niż wojną. I tej zasadzie hołdują do dziś. Z powodzeniem.
Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze
Zachodniosudeckie Towarzystwo Przyrodnicze powstało z powodów ochroniarskich. Grupa pasjonatów założyła organizację, by działać na rzecz unikalnych walorów zachodnich Sudetów. Wydają książki o przyrodzie, snują naukowe opowieści, pomagają zrozumieć naturę. Jego członkowie mają na koncie znaczące odkrycia. Jednym z najbardziej spektakularnych było potwierdzenie, że różaneczniki alpejskie z Karkonoszy są naturalnymi roślinami w Polsce. Obok bagna zwyczajnego oraz azalii pontyjskiej to trzeci nasz rodzimy różanecznik. uznany za rodzimy ledwie kilka lat temu, bo wcześniej uważano, ze został w Karkonoszach zasadzony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.