W ciągu ostatniej doby po kontroli granicznej ponad 100 osób zawróciło do Czech
Zgodnie z regulacjami obowiązującymi od soboty, osoby, które nie mieszkają lub nie przebywają na stałe w Polsce, są zobowiązane mieć negatywny wynik testu na koronawirusa przy przekraczaniu granicy z Czechami lub Słowacją. Test nie może być wykonany później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. W przypadku braku testu, przyjezdnych do Polski obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.
Na Dolnym Śląsku kontrole graniczne związane z obostrzeniami epidemicznymi prowadzone są na przejściach granicznych m.in. w Kudowej-Słone, Jakuszycach, Lubawce czy Golińsku. Na przejściach ustawione są posterunki, w których funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzają czy przyjezdni mają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
"Kontrole prowadzone są kaskadowo, to znaczy, że część aut zatrzymywana jest przez funkcjonariuszy nieco dalej od posterunku" - powiedziała PAP rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału SG Joanna Konieczniak.
Rzeczniczka dodała, że kontrole prowadzone są w taki sposób, aby uniknąć korków na granicach. "Ten ruch jest w miarę płynny" - powiedziała.
Mjr. Konieczniak wskazała, że obywatele Czech nieposiadający negatywnego testu na obecność koronawirusa, którzy do Polski przyjechali na przykład na zakupy lub w celach turystyczny, po kontroli zawracają do swojego kraju. "Ostatniej doby było ponad 100 takich przypadków. Przy czym trzeba zaznaczyć, że podróżni podochodzą do obostrzeń ze zrozumieniem; nie mieliśmy przypadków awantur" - powiedziała rzeczniczka.
Z obowiązku odbywania kwarantanny po przekroczeniu granicy polsko-czeskiej i polsko-słowackiej oraz posiadania negatywnego wyniku testu zwolnione są m.in. osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia dopuszczoną do obrotu w Unii Europejskiej szczepionką.
Zwolnieni z kwarantanny są też na przykład: pracownicy transgraniczni, czyli osoby, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych, uczniowie pobierający naukę w Polsce, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce, studenci kształcący się w Polsce, osoby prowadzące działalność naukową i wykonujący zadania służbowe żołnierze Sił Zbrojnych RP lub wojsk sojuszniczych, funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Ochrony Państwa, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.
Zwolnienie obejmuje także członków misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin oraz kierowców wykonujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.