Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"
W poniedziałek z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - w "Wieczorze zDolnego Śląska" wyemitujemy przygotowaną specjalnie na tę okazje audycję „255 dni” – słuchowisko na podstawie „Rozmów z katem” Kazimierza Moczarskiego, w reżyserii Agaty Skowrońskiej.
Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchodzony jest w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, wydarzenia upamiętniające Żołnierzy Wyklętych organizowane są w reżimie sanitarnym lub w przestrzeni wirtualnej. Poseł PiS Paweł Hreniak nie ma wątpliwości, że to bardzo ważny dzień:
Żołnierzy Wyklętych upamiętniono podczas uroczystości, które zorganizowano na cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, gdzie znajdują się zrekonstruowane mogiły około stu ofiar komunistycznego terroru. W uroczystości uczestniczyli nie tylko samorządowcy i parlamentarzyści, ale także żołnierze. - To grupa, która za wolność oddała życia - podkreśla wicemarszałek Marcin Krzyżanowski:
Także Oleśnica uczciła dziś pamięć Żołnierzy Wyklętych. - Swoją działalnością udowodnili, że są solą polskiej ziemi - mówił burmistrz miasta Jan Bronś:
Uczczono także pamięć generała Augusta Fieldorfa. Tabliczka z jego nazwiskiem będzie widniała na kamieniu upamiętniającym Żołnierzy Wyklętych.
- W poniedziałek, 1 marca, w całym kraju już po raz 11. będziemy mogli uczestniczyć w wydarzeniach upamiętniających bohaterstwo i losy Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego. W tym roku, z uwagi na okoliczności związane z pandemią, wydarzenia przywołujące historie Żołnierzy Wyklętych odbywać się będą przy zachowaniu reżimu sanitarnego bądź w sferze wirtualnej. Instytucje prowadzone, współprowadzone lub nadzorowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przygotowały szereg wydarzeń – koncerty, wystawy i debaty – poinformowano na stronie resortu.
???????? Obchodzimy dzisiaj Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. #Pamiętamy #1marca #ŻołnierzeWyklęci pic.twitter.com/nqUZNZ3UMu
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 1, 2021
Jak przypomniano, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej realizując zamysł śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, 10 lat temu ustanowił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. - Tym sposobem ofiara, odwaga i poświęcenie Ojczyźnie bohaterów antykomunistycznego podziemia doczekały się godnego upamiętnienia w wymiarze symbolicznym, państwowym i wspólnotowym - podkreślono.
(fot. MKiDN)
- Dekada kultywowania pamięci bohaterów powojennych walk o wolność przyniosła niezliczone inicjatywy lokalne, społeczne, instytucjonalne i międzypokoleniowe, które korzystając z rozmaitych form przekazu, opowiadały Polakom i światu, historię tych, którzy w imię wolnej Polski zapłacili najwyższą cenę. Wielowymiarowy i sieciowy, bo oparty zarówno o instytucje państwowe, jak i oddolne inicjatywy obywatelskie charakter Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych sprawił, że losy walczących o wolną Polskę bohaterów na trwale wpisały się w pamięć zbiorową Polaków - zaznaczono.
Szersze informacje o planowanych inicjatywach są dostępne na stronie ministerstwa i organizujących je instytucji.
Swoich żołnierzy wywołujesz dzisiaj Polsko!
— PL1918 (@PL1918) March 1, 2021
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przypominamy film, który zrealizowaliśmy z udziałem ochotników.
Chwała Bohaterom!
Pamięć musi trwać ????????#ŻołnierzeWyklęcipic.twitter.com/uqel402K2Q
Dwa wydarzenia zaplanowano w Oleśnicy:
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej profesor Krzysztof Szwagrzyk ocenił, że dzięki temu świętu wielu Polaków poznało bohaterów antykomunistycznego podziemia. Jednak - jak dodał - w ostatnich latach nasiliły się ataki na bohaterów.
W rozmowie z Polskim Radiem wiceszef IPN mówił, że jeszcze nie tak dawno historia żołnierzy wyklętych była znana tylko wąskiemu gronu historyków i badaczy:
Profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreślił jednocześnie, że działania wymierzone w pamięć o żołnierzach wyklętych to nie tylko wypowiedzi polityków, ale też publikacje medialne i teksty naukowców zarzucające niezłomnym działanie z niskich pobudek. W ocenie wiceszefa IPN to ataki niemerytoryczne, a świadczące o poglądach politycznych osób głoszących takie poglądy. Profesor Szwagrzyk przyznał, że tę narrację powiela część młodego pokolenia:
Cześć i Chwała Bohaterom❗️ pic.twitter.com/B7vcCA4JY2
— Marcin Krzyżanowski (@mkrzyzanowski79) March 1, 2021
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” #Wrocław #DolnyŚląsk - pamiętamy- Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, Witold Pilecki ps „Witold”, August Emil Fieldorf ps. „Nil”, Łukasz Ciepliński ps „Pług” i wielu innych . Chwała Niezłomnym Bohaterom! pic.twitter.com/vPf8EsSyFO
— Piotr Borys (@piotr_borys) March 1, 2021
Przedstawiciele samorządu Powiatu Dzierżoniowskiego, miasta Dzierżoniowa, a także miejscowi harcerze, złożyli kwiaty pod pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” w Dzierżoniowie. W imieniu powiatu kwiaty złożył wicestarosta Andrzej Bolisęga. Natomiast w imieniu miasta Dzierżoniowa hołd Żołnierzom Wyklętym oddali burmistrz Dariusz Kucharski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Darakiewicz:
W poniedziałek władze Strzegomia oddały hołd niezłomnym żołnierzom, składając kwiaty i zapalając znicze pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w strzegomskim parku. Dzień wcześniej, w niedzielę, na deskach Strzegomskiego Centrum Kultury, odbył się spektakl muzyczny poświęcony „Pamięci Niezłomnych Bohaterów", którego organizatorami byli: Związek Strzelecki Oddział Strzegom oraz SCK Strzegom. W patriotycznym przedstawieniu wzięli udział przedstawiciele sekcji artystycznej Związku Strzeleckiego oraz członkowie sekcji muzycznej SCK.
Przy okazji tego wydarzenia burmistrz Strzegomia – Zbigniew Suchyta wręczył honorowy tytuł „Młody Aktywny Strzegomianin” Błażejowi Kołodziejowi – liderowi Związku Strzeleckiego, propagatorowi postaw patriotycznych oraz idei wojskowości w gminie Strzegom oraz współorganizatorowi zbiórek charytatywnych. Błażej Kołodziej jest szczególnie zaangażowany w pomoc osobom potrzebującym, w tym seniorom, w trakcie pandemii koronawirusa.
Tak świętowano rok temu: Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych
POSŁUCHAJ TAKŻE:
mat. IPN. Żołnierze z I batalionu 27 pp - sierpień 1944 r. (Fot. MR)
Warto posłuchać:
Krzysztof Szwagrzyk o tym, kim byli Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci: Orlik, Warszyc, Łupaszka, Zapora, Inka, Ogień i inni
fot. Unknown. Photograph from the archives of Solidarnosc Walczaca, Poland/wikipedia/public domain
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.