Jarosław Sellin: Nominacja Greniucha niewybaczalna. Szkodziła wizerunkowi Polski
Tomasz Greniuch złożył rezygnację z funkcji p.o. dyrektora oddziału IPN we Wrocławiu i została ona przyjęta - oświadczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Decyzja o powołaniu Greniuch wzbudziła szereg kontrowersji, a media przypomniały, że Greniuch w przeszłości był działaczem Obozu Narodowo-Radykalnego, a także wykonywał gest nazistowskiego pozdrowienia.
Jarosław Sellin, wiceminister kultury mówił w Rozmowie Dnia Radia Wrocław, że takie rzeczy są niewybaczalne i trudno mówić o zachowaniu Tomasza Greniucha, że to "błędy młodości". Jarosław Sellin dodał, że sprawa nowego szefa wrocławskie IPN-u była szeroko komentowana, także przez zagraniczne media i zaczęła szkodzić wizerunkowi Polski na świecie:
Według Jarosław Sellina dymisja Tomasza Greniucha zamyka ten temat:
Pytaliśmy także Jarosława Sellina, czy zostanie opublikowana lista nazwisk beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury? Zdaniem wiceministra wtedy znów rozpętałoby się tzw. polskie piekiełko:
Czy podatek od reklam zostanie wprowadzony i kiedy to się stanie? Jarosław Sellin dodał, że projekt ustawy jest w tej chwili konsultowany. Dodał jednak, że taka ustawa jest potrzebna, bo giganci cyfrowi, którzy zarabiają na naszym rynku, powinni także płacić z tego tytułu podatki:
Prywatne media w Polsce protestują przeciwko wprowadzeniu takiego podatku, wspólnie zorganizowały akcję "Media bez wyboru", kiedy przez cały dzień nie nadawały swoich programów. Zdaniem Jarosława Sellina spór toczy się o pieniądze, nie o wolność mediów:
Jarosław Sellin tłumaczył, że podatkiem objęte zostaną wszystkie media, także publiczne i trudno mówić tutaj o ataku na media:
Projekt ustawy zakłada także, że udział polskiej muzyki i słowa na antenach radiowych ma wzrosnąć z 33 do 49 procent. - Chodzi i o muzykę, i słowo - precyzuje Sellin i dodaje, że jego zdaniem jest to też wsparcie dla polskich artystów:
Rząd zdecydował ostatnio o otwarciu kin i teatrów. Jarosław Sellin tłumaczy, że w kinach i teatrach jest bezpiecznie i cieszy się z takiego ruchu:
Czy kina i teatry pozostaną więc otwarte na dłużej? - Nie mogę nic obiecać, bo sytuacja jest analizowana codziennie - tłumaczy wiceszef kultury:
- Mam nadzieję, że będziemy mogli przeczytać kiedyś w podręcznikach od historii, że pandemia trwała półtora roku, od marca 2020 roku, do jesieni 2021 - zakończył Jarosław Sellin:
Posłuchaj rozmowy:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.