BAGAŻ II-zdarzenia ludowe. Łukasz Matuszyk

Radio Wrocław/PP | Utworzono: 2021-01-28 12:35 | Zmodyfikowano: 2021-01-28 12:35
BAGAŻ II-zdarzenia ludowe. Łukasz Matuszyk - fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

"Bagaż II - zdarzenia ludowe" łączy to, co najcenniejsze w naszej rodzimej tradycji muzycznej, z otwartością na eksperyment, twórczą wyobraźnią i wykonawczym ogniem. To płyta, która pulsuje życiem i zaraża dobrą energią.

Długo oczekiwaną płytę, na której polskie motywy ludowe ze zbiorów Oskara Kolberga przeobrażają się w jazzowo-folkowe erupcje nieposkromionej improwizacji, nagrała z nim plejada znakomitości. m.in. Natalia Grosiak, Ewa Gausińska, Maria Siwiec i Mateusz Krzyk.

- Celem tego nagrania jest próba zaczerpnięcia z nieskończonego skarbca naszej muzycznej tradycji, próba jej ożywienia i poszukiwania dzięki niej nowych treści stylistycznych i brzmieniowych. Na stronach kilkudziesięciu tomów pracowicie złożonych przez Oskara Kolberga zapisano tysiące wspaniałych tematów. Sięga się po nie zbyt rzadko. Łatwiej znaleźć w Polsce muzyka, który świetnie zagra tango, flamenco, jazz, sambę, bossa novę niż takiego, który z ogniem umie rżnąć oberka. Dlaczego w naszych szkołach muzycznych nie uczymy się analizować tego dziedzictwa i zamieniać go w radosne, żywe muzykowanie? Nie umiem na to odpowiedzieć, ale staram się przeciwstawić. Ta płyta jest sprzeciwem wobec tego stanu rzeczy. Nie jest to rzecz jasna płyta z muzyką ludową, nie rekonstruuje się na niej tradycyjnych motywów, techniki gry i instrumentarium. Jest to płyta, która bez muzyki ludowej by nie powstała, która z ludowości bierze swój początek, charakter i siłę. Za resztę, a więc także wszystkie błędy i niedopatrzenia, odpowiedzialny jestem ja sam. Mam nadzieję, że wszyscy, którzy sięgną po „Zderzenia ludowe”, będą mi w stanie wybaczyć - mówi Łukasz Matuszczyk, który jest autorem wszystkich aranżacji i wplecionych kompozycji.

W nagraniach udział wzięli:
Natalia Grosiak- śpiew (6)
Maria Siwiec - śpiew (5,9)
Ewa Galusińska- śpiew (8)
Katarzyna Zedel- śpiew (2)
Mateusz Krzyk- śpiew(8)
Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn)(2,6,8,9,11,12)
Marta Sochal-Matuszyk - skrzypce(1,3,4,8)
Witold Broda - skrzypce(3)
Jan Gałach - skrzypce solo(2,10)
Łukasz Damrych - fortepian, organy hammonda, elektronika(1-12)
Łukasz Sobolak - perkusja (1-11)
Kamil Pełka- bas, kontrabas(1-12)
Darek Bafeltowski- gitary, banjo(1-12)
Maciej Błach- puzon(8)
Barbara Palczak- kontrafagot(8)
Chór Chłopięcy NFM w składzie - Radosław Broda, Mateusz Kępski, Artur Rudnicki, Mateusz Słocki(4)
Małgorzata Podzielny - przygotowanie chóru , sopran solo(1,4)
Łukasz Matuszyk - akordeon, harmonia pedałowa, elektronika(1-12)
Jan Gadula- off (1)


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.