Wałbrzych: Zniknie większość pojemników na odzież PCK
Pojemniki na odzież należące do Polskiego Czerwonego Krzyża znikają z Wałbrzycha. Władze miasta wypowiedziały PCK umowę. Powodem ma być estetyka, a dokładniej - jej brak - wyjaśnia Roman Szełemej - prezydent miasta:
Polski Czerwony Krzyż wyjaśnia, że choćby chciał, nie jest w stanie zapanować nad każdym pojemnikiem - mówi Nikodem Chmielewski - koordynator zajmujący się kontenerami na odzież na Dolnym Śląsku:
Ostatecznie w Wałbrzychu zostało kilka pojemników. Stoją tylko w miejscach, które Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi dzierżawią spółdzielnie mieszkaniowe i inne organizacje nie podlegające Gminie Wałbrzych. Stąd bez problemu odzież wrzucimy do nich np. na największym osiedlu - Podzamczu.
Jak zapewnia prezydent - Roman Szełemej - Miasto jest gotowe wznowić współpracę, ale tylko pod warunkiem znalezienia przez PCK skutecznego sposobu na utrzymanie porządku w obrębie pojemników. Sam Polski Czerwony Krzyż zaznacza, że sprzątanie okolic pojemników, zaśmiecanych często także gruzem budowlanym i innymi śmieciami nie jest w jego gestii.
- Robimy co możemy - wyjaśnia Nikodem Chmielewski z PCK:
Prezydent Wałbrzycha - Roman Szełemej - wyjaśnia, że do rozmów będzie można powrócić w przyszłości, ale tylko, jeśli PCK usprawni system.
Jak mówią przedstawiciele PCK - pojemniki trudno upilnować. Zazwyczaj są opróżniane raz na 2 tygodnie co większości przypadków wystarcza. W przypadku aktów wandalizmu na interwencje jest 48h, (z uwagi na fakt, że firma obsługująca na zlecenie PCK pojemniki jest ze Świdnicy) - czasem udaje się interweniować nawet w jeden dzień. Jednak same akty wandalizmu lub porzucanie odzieży obok pojemników nie jest zależne od organizacji.
Początkowo PCK miał w Wałbrzychu 100 pojemników. Po pewnym czasie ich liczbę zredukowano do 60, które zaspokajały potrzeby w mieście. Obecnie jest to garstka. Od wielu lat model polega na utylizacji odzieży, bowiem przeważająca jej część nie nadaje się do przekazania potrzebującym. Firma recyklingowa przerabia odzież na paliwa alternatywne lub inne materiały np. czyściwa dla przemysłu. Pieniądze pozyskane z recyklingu PCK przeznacza na działalność statutową. Co ważne - środki pozyskane np. z pojemników w Wałbrzychu, pozostają na działania pomocowe w Wałbrzychu. W 2019 roku Centrum Pomocy Rodzinie uzyskało w ten sposób blisko 25 tys zł wsparcia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.