W Bolesławcu w ciągu tygodnia mogą zakończyć się szczepienia grupy zero
W poniedziałek bolesławiecki szpital, jeden z 41 szpitali węzłowych na Dolnym Śląsku prowadzących szczepienia w grupie zero, otrzymał 720 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu Kamil Barczyk powiedział we wtorek PAP, że w poniedziałek zaszczepiono niemal 140 osób, a we wtorek pierwszą dawkę szczepionki przyjmie kolejnych 180 osób z grupy zero.
W powiecie bolesławieckim do szczepień zgłosiło się około tysiąca pracowników służby zdrowia. Szczepienie tej grupy może zakończyć się w ciągu tygodnia. - Obawiamy się, że mogą nam zostać wolne szczepionki, bo w przypadku niektórych osób z grupy zero nastąpiło przesunięcia terminu szczepień. Dlatego mobilizujemy medyków z naszego powiatu, aby szczepili się w tym tygodniu – powiedział Barczyk.
Dyrektor dodał, że kiedy zostanie zaszczepiona cała grupa zero i gdy w szpitalu zostaną szczepionki, zwróci się z wnioskiem o wykorzystanie ich do szczepienia osób z grupy pierwszej, na przykład najstarszych podopiecznych zakładów opiekuńczo-leczniczych. Podkreślił, że chciałby, aby w bolesławieckim szpitalu nastąpiło płynne przejście do szczepień osób z grupy pierwszej.
Szczepienia postępują też szybko m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu (największym w regionie). Zaszczepiono tam już ponad 8,8 tys. osób. Od środy w placówce zacznie działać zamrażarka pozwalająca na trzymanie w niej szczepionki i na elastyczne jej wykorzystywanie. Placówka, jedna z nielicznych w Polsce, szczepi również w trakcie weekendu. Wykonano ponad 1,5 takich szczepień.
- W sobotę w całej Polsce zaszczepiono 1200 osób, w tym 800 w naszym szpitalu – powiedziała rzeczniczka USK Monika Kowalska.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.