Wrocław: Żeńskie formy nazw stanowisk w ratuszu?
- Na razie tylko w formie tabliczek na drzwiach, czy podpisach w stopce maila, bowiem aby wprowadzić zmiany na pieczątkach czy w dokumentacji urzędowej, potrzebna jest zmiana prawa - wyjaśnia Jolanta Niezgodzka, radna Nowoczesnej:
Obecnie możliwość używana żeńskich końcówek w nazwie stanowiska pracy jest możliwa między innymi w Urzędach Miasta w Warszawie
- Nie chcemy nikogo zmuszać do stosowania żeńskich końcówek, chcemy dać wybór - wyjaśnia Adrianna Klimaszewska z Inicjatywy "Różowa Skrzyneczka":
Takie tytuły będą możliwe jedynie w komunikacji nieformalnej. W oficjalnych dokumentach nazwę stanowiska określa ustawa i tylko jej nowelizacja może to zmienić.
Treść petycji do Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka ws. możliwości stosowania form żeńskich nazw stanowisk we wrocławskim urzędzie
Szanowny Panie Prezydencie,
jako kobiety, działaczki, mieszkanki Wrocławia zwracamy się do Pana Prezydenta z wnioskiem o możliwość stosowania żeńskich form nazw stanowisk we wrocławskim ratuszu. Oficjalne uznanie feminatywów w komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej wrocławskiego magistratu jest dziś naszym zdaniem konieczne - taka decyzja będzie bezpośrednią odpowiedzią na zmiany, które zachodzą w rzeczywistości pozajęzykowej. Ogromna potrzeba symetrii leksykalnej jest bowiem nieodzowną częścią ważnych i potrzebnych przemian społecznych, w tym wzrostu aktywności zawodowej oraz publicznej kobiet, walki kobiet o swoje prawa i realne równouprawnienie. Wypełnienie tej potrzeby będzie również pełniejszą realizacją zasady równości szans kobiet i mężczyzn w miejscu pracy. Co jasne, apelujemy o dowolność stosowania form żeńskich.
Uważamy, że stworzenie możliwości stosowania feminatywów w Urzędzie Miejskim Wrocławia będzie miało niezwykle korzystny wpływ nie tylko na pozycję i status jego pracownic, ale też całą rzeczywistość społeczną naszego miasta. Język podkreśla przecież to, co dla nas ważne, kształtuje naszą rzeczywistość, podlega nieustannym zmianom, które ściśle wiążą się z przemianami pozajęzykowymi. Od 2017 roku Urząd Miejski Wrocławia jest sygnatariuszem Karty Różnorodności, której treścią jest m.in: działanie na rzecz tworzenia i promocji różnorodności w miejscu pracy.
Co istotne, potrzebę adekwatnego tytułowania kobiet, a więc tworzenia, obok form męskich, form żeńskich, potwierdziła Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN (25 listopada 2019 r.). Finalnie uznała ona "że w polszczyźnie potrzebna jest większa, możliwie pełna symetria nazw osobowych męskich
i żeńskich w zasobie słownictwa". Stanowisko Rady jest spójne z polityką równouprawnienia kobiet
i mężczyzn oraz równości płci przyjętą i promowaną przez międzynarodowe instytucje polityczne, np. Unesco (1987) czy Unię Europejską (1990).
Jesteśmy przekonane, że Wrocław powinien stać się drugim po Warszawie samorządem, w którym kobiety mogą być tytułowane adekwatnie do swojej płci. O to też z całą mocą apelujemy do Pana Prezydenta.
Pod petycją podpisują się:
Inicjatywa Różowa Skrzyneczka
Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet
Fundacja Centrum Praw Kobiet Oddział we Wrocławiu
Stowarzyszenie Kultura Równości
Plakaciary Wrocław
Kolektyw Kariatyda
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.