TOP5 podsumowanie roku 2020 [GŁOSOWANIE]
W tym wyjątkowym roku było wiele emocji i czas je podsumować. Prezentujemy zwycięzców 5 poszczególnych edycji plebiscytu, którzy zgromadzili najwięcej głosów. Teraz dowiemy się kto wygra top topów 2020. Zapraszamy do głosowania a wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy.
Codziennie można oddać głos. Zwycięża ten, kto uzbiera najwięcej głosów. Głosowanie potrwa do 16 stycznia do godziny 15.30. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.
Grupa Mercedes Benz Wałbrzych zwycięzca TOP5 dolnośląskich grup motoryzacyjnych
3116 głosów
fot: Mercedes Benz Wałbrzych
Grupa Mercedes Benz Wałbrzych powstała zaledwie kilka lat temu, ale już zrzesza blisko trzystu miłośników samochodów spod znaku gwiazdy. Niektórzy z przekąsem mówią o celowniku na masce. Klubowicze pochodzą nie tylko z Wałbrzycha, ale niemal z całego regionu. Dla każdego z nich - jego pojazd jest jak członek rodziny. Mają nawet swoje imiona. To auta umyte, wyczyszczone i pielęgnowane w każdym zakamarku. Niektóre nie znają deszczu. W trasę wyjeżdżają tylko na specjalne okazje. W wałbrzyskiej grupie działają całe rodziny, w których z biegiem czasu - kolejne osoby zarażały się pasją do tej marki pojazdów. Nie wszystkie są zabytkowe, ale zdecydowana większość pamięta czasy, gdy nieco inaczej podchodzono do techniki i motoryzacji.
Park Militarny w Lubinie zwycięzca TOP5 dolnośląskich skansenów
2680 głosów
Armaty, haubice, autentyczne schrony przeciwlotnicze, ale również pełnowymiarowa makieta samolotu z Bitwy o Anglię. Wszystkich atrakcji Parku Militarnego w Lubinie nie da się opisać nawet w trzygodzinnej audycji. Najprawdopodobniej to największy skansen na Dolnym Śląsku. Same okopy frontowe ciągną się tam już prawie na kilometr, a docelowo mają być dwa razy dłuższe. I chodzi o różne typy umocnień z czasów I wojny światowej - z pełną infrastrukturą. W innej części doskonale udokumentowana historia napaści Rosji na Polskę w 1939 roku - łącznie z opowieściami sybiraków, którym udało się przejść przez piekło.
Wolontariusze akcji "Złotoryja szyje" zwycięzcy TOP5 dolnośląskich grup wolontaryjnych
2111 głosów
Na wiosnę, kiedy po raz pierwszy zostaliśmy w domach wolontariusze tej grupy nie próżnowali. Złotoryja szyje... ale nie tylko. Choć wszystko zaczęło się od maszyny do szycia i kilku odważnych złotoryjanek, które udowodniły, że szyć.. każdy może, ich działania szybko rozrosły się. Zaopatrzyły w środki ochrony osobistej nie tylko lokalne szpitale i służby, ale również złotoryjskich seniorów. Pomagały w zakupach i organizowały sprzęt komputerowy dla najmłodszych. Zaangażowały w działania, mieszkańców niemal całego miasta.
Złotoryjska Kopalnia Złota "Aurelia" zwycięzca TOP5 dolnośląskich tras podziemnych
1907 głosów
Złotoryjska Kopalnia Złota "Aurelia" została wykuta w górze św. Mikołaja w 1660 roku. To najstarsza taka kopalnia w Polsce. Dziś jest atrakcją turystyczną i swoją historią przyciąga turystów z całego kraju. Podziemna trasa to zaledwie 100 metrów korytarzy, ale zwiedzający przyznają, że pod ziemią wydaje się być zdecydowanie dłuższa. Kopalnia kryje w sobie wiele tajemnic. W odkrytym przed laty szybie wentylacyjnym mieszkają nietoperze, a badania dowiodły, że w kopalni wciąż można znaleźć złoto, którego zwiedzający bacznie wypatrują.
Polkowicki holender zwycięzca TOP5 dolnośląskich młynów
1561 głosów
Z pośród kilkunastu wiatraków pracujących wówczas w okolicy ten był wyjątkowy. Jedyny murowany, najwyższy i pierwszy zaopatrzony w prąd elektryczny, co pozwoliło uniezależnić jego działanie od siły wiatru. Został wybudowany w latach 80. XIX wieku, a ostatni raz mąkę wyprodukowano w nim pod koniec lat 20. XX wieku. Później zaczął popadać w ruinę, stracił swoje skrzydła, a mieszkańcy Polkowic nadzieję, że jeszcze kiedyś odzyska blask. W tym roku zakończył się jego remont. W środku na zwiedzających czeka nie tylko podróż śladami historii wiatraka. W nowoczesny sposób mamy okazję zapoznać się również z historią miasta i odkryć tajemnice ściśle związanego z Polkowicami górnictwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.