39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego
Na ulicach polskich miast pojawiły się patrole milicji i wojska, a także czołgi, transportery opancerzone i wozy bojowe. Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u, a także utrzymanie reżimu komunistycznego. Instytut Pamięci Narodowej przypomina, że w trakcie trwania tego stanu nadzwyczajnego blisko 100 osób straciło życie. O wydarzeniach sprzed lat opowiada Kazimierz Kimso, przewodniczący dolnośląskiej "Solidarności".
Kazimierz Kimso nie ma wątpliwości, że to ważna data w historii naszego kraju, o której powinniśmy pamiętać.
W związku z rocznicą IPN zaprasza do wzięcia udziału w akcji "Zapal Światło Wolności", która upamiętni wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli w wyniku stanu wojennego. Instytut zaprasza do zapalania świec nie tylko w oknach domów, ale również na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl. IPN sfinansował także tablicę poświęconą represjonowanym w stanie wojennym z ziemi wałbrzyskiej i jeleniogórskiej. Została ona odsłonięta w kościele parafialnym pw. Św. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze.
Na Dolnym Śląsku zaplanowano uroczyste msze święte oraz składanie kwiatów przed pomnikami. W Jeleniej Górze uroczystości rozpoczęły się po godz. 13 mszą w kościele pw. św. Erazma i Pankracego. Potem zostały złożone kwiaty przed tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego. W Legnicy również zaplanowano uroczystą mszę świętą w Sanktuarium Św. Jacka. Nabożeństwo odprawiono w intencji ofiar stanu wojennego. We Wrocławiu główne uroczystości odbyły się w piątek. Oficjalne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem "Solidarności" na kampusie Politechniki Wrocławskiej.
Zobacz: Tak wyglądał grudzień 1981 roku w Twierdzy Wrocław
Koniecznie odwiedź: www.historia.prw.pl - Tam m.in. podsłuchane i nagrane rozmowy milicjantów kierujących akcjami tłumienia zamieszek, słynne wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z 13.12.1981. oraz pierwsze oficjalne informacje i komentarze nadawane przez reżimowe media tamtego dnia.
Polecamy także: Dźwiękowa historia: Życie codzienne w stanie wojennym [POSŁUCHAJ]
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.