ROR: Mogą leczyć osoby po udarze, ale czekają na wpisanie do ministerialnego programu
Mają wszystko co potrzebne do skutecznego leczenia udarów: kadrę, sprzęt i wieloletnie doświadczenie - jednak muszą odsyłać chorych do innego ośrodka. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka we Wrocławiu od ponad dwóch lat stara się o dołączenie do grona ośrodków, które pilotażowo wykonują trombektomię mechaniczną. Jednak Ministerstwo Zdrowia odpowiada, że liczba ośrodków jest wystarczająca. W ogólnopolskim pilotażu jest 18 szpitali, w tym klinika przy Borowskiej we Wrocławiu. Zdaniem kierującej oddziałem neurologicznym przy Fieldorfa dr Ewy Horoch-Łyszczarek transportowanie chorego to tracenie bezcennego czasu:
Czas wydłuża się w zależności od miejsca, z którego trzeba przetransportować pacjenta z udarem. Na razie Uniwersytecki Szpital Kliniczny jest jedynym ośrodkiem na Dolnym Śląsku, który znalazł się w ministerialnym pilotażu. Od początku roku wykonano tam ponad 200 trombektomii, która daje spektakularne efekty w leczeniu udarów.
42-letni Bartłomiej Prokop może mówić o szczęściu, bo prosto z karetki trafił do sali zabiegowej:
Rzeczniczka dolnośląskiego NFZ Joanna Mierzwińska potwierdza, że szpital przy Fieldorfa spełnia wszystkie warunki, ma kadrę, specjalistów i doświadczenie, ale od dwóch lat czeka na wpisanie do ministerialnego programu.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.