Centrum Diagnostyczno - Rehabilitacyjne Chorób Rzadkich oficjalnie otwarte
W kilkunastu gabinetach przyjmować będą specjaliści: lekarze i terapeuci, którzy kompleksowo zajmą się chorymi. Jak mówi genetyk profesor Robert Śmigiel, obecnie rodziny z chorymi dziećmi błąkają się po całej Polsce.
Jak mówią Justyna i Zbigniew Karwat, rodzice 6-letniego Mateusza, u którego zdiagnozowano ultrarzadką chorobę genetyczną, ten ośrodek to szansa na rozpoznanie i skuteczną pomoc.
- W Centrum zbudowanym przez Fundację Potrafię Pomóc jest między innymi jedyny w regionie gabinet ginekologiczny dla niepełnosprawnych kobiet - tłumaczy Ewa Nieckarz z Fundacji.
Dodatkowo przy Centrum rusza Instytut Dostępności, w którym między innymi jest mieszkanie treningowe urządzone tak, aby osoba niepełnosprawna mogła być w nim samodzielna.
Budowa ośrodka pochłonęła prawie milion złotych. Niestety, na razie placówka nie ma kontraktu z NFZ. Pacjenci między innymi są wspierani finansowo przez Fundację Potrafię Pomóc, która działa we Wrocławiu od 2007 roku i ma pod opieką około 700 osób z różnymi niepełno sprawnościami, w tym z chorobami rzadkimi i ultrarzadkimi.
Więcej na ten temat w sobotnim porannym programie Radia Wrocław po godzinie 8:00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.