Sztuczne płuca sprawdzą czym oddychają mieszkańcy Wałbrzycha
Dzięki trwającemu 2 tygodnie eksperymentowi będzie można zobaczyć realny poziom zanieczyszczenia powietrza, którym oddychają wałbrzyszanie. Cel akcji wyjaśnia Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
- Dzięki instalacji zobaczymy co wdychamy - dodaje Krzysztof Smolnicki:
Płuca wyposażone są w miernik pokazujący na bieżąco jakość powietrza, którą można też obserwować w internecie. Dodatkowo Dolnośląski Alarm Smogowy po raz pierwszy w regionie uruchomi mobilny pomiar smogu - przy użyciu ekologicznego auta wyposażonego w profesjonalny pyłomierz. Akcja pozwoli zeskanować rejony miasta szczególnie narażone na smog - w wyniku czego powstanie mapa zanieczyszczenia powietrza.
Na mocy obowiązujących na Dolnym Śląsku uchwał antysmogowych do 1 lipca 2024 roku, z regionu powinny zniknąć wszystkie nieekologiczne piece. Władze Wałbrzycha mają świadomość, że mimo dotowania wymiany kopciuchów już od 2014 roku - przed nami wciąż dużo pracy - mówi Wiesław Sójka z wałbrzyskiego magistratu:
Od 2014r w Wałbrzychu przyznano mieszkańcom łącznie blisko 5mln zł na wymianę starych źródeł ciepła na ekologiczne. Z tych środków udało się wymienić ponad 1,5 tys pieców i kotłów. Problemem są wciąż domy jednorodzinne. Równocześnie miasto wymienia też źródła ciepła w swoich budynkach. To nie tylko ekologiczne ciepłownie, ale i odnawialne źródła energii. M.in w Palmiarni w której energię dostarczają pompy ciepła.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.