Obradowali ponad sześć godzin. Tematem koronawirus i stan służby zdrowia
Podczas sesji szczegółowe informacje na temat walki z koronawirusem przedstawili m.in. wojewoda, marszałek i dyrektorzy dolnośląskich szpitali. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski poinformował, że do końca czerwca na Dolnym Śląsku było ok. 3 tysiące zakażeń koronawirusem, a zmarło 144 osoby. W tej chwili liczba osób zakażonych jest prawie dwudziestokrotnie większa, a liczba zmarłych wzrosła pięciokrotnie
Łukasz Sendecki z dolnośląskiego oddziału NFZ tłumaczył, że w tym momencie nie powinno już być długich kolejek do punktów pobrań wymazów.
Od początku pandemii w naszym regionie koronawirusem zakaziło się już ponad 57 tys. osób, a w dolnośląskich sanepidach pracuje 1400 osób. Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski tłumaczył, że w dzisiejszych realiach liczba pracowników stacji sanitarno-epidemiologicznych musiałaby wzrosnąć dziesięciokrotnie, aby byli oni w stanie wykonać taką samą pracę jak pół roku temu.
Janusz Jerzak, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu relacjonując ostatnie działania placówki mówił o tym, że kupiono siedmiokrotnie większy zbiornik na tlen, którego zużycie wzrosło w ostatnim czasie dziesięciokrotnie. Przedstawił też statystyki dotyczące zgonów z powodu koronawirusa.
Radny Koalicji Obywatelskiej Wojciech Bochnak zwracał uwagę, co według niego wymaga poprawy.
Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski odpowiadając na wątpliwości radnego podał statystyki.
Radni sejmiku dziękowali pracownikom służby zdrowia za dotychczasową pracę. Małgorzata Calińska-Mayer odniosła się także do ostatnich wydarzeń w kraju. Według niej do wzrostu zachorowań przyczyniły się m.in. protesty kobiet. Przypomniała także, że protesty wspierają politycy opozycji
Tak na wystąpienie radnej odpowiedział szef klubu Koalicji Obywatelskiej Marek Łapiński.
Dzisiaj ministerstwo Zdrowia odnotowało 23975 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 1808 na Dolnym Śląsku. Według danych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego w ostatnim tygodniu najwięcej zachorowań jest we Wrocławiu, Wołowie, oraz w powiatach: wrocławskim, średzkim, oławskim, oleśnickim i milickim.
Od początku pandemii dolnośląskie NFZ wydało od początku pandemii na walkę z koronawirusem ponad 216 mln zł.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.