Ścinawa: Takiego remontu zabytkowego rynku jeszcze nie było
Samorządowcom udało się przejąć i rozpocząć odbudowę zabytkowego budynku po gminnej spółdzielni "Samopomoc chłopska".
- O historycznej wartości tego miejsca świadczy choćby przesyłka wysłana do potomnych przed wiekiem - wyjaśnia Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy:
- Jest to deska podłogowa, która została znaleziona właśnie w tym obiekcie podczas rozbiórek stropów. Mamy na niej napis z datą 1903. Podejrzewamy, że któryś z cieśli - jeden bądź kilku - podpisali się w czasie pracy przy wznoszeniu tego obiektu. Najprawdopodobniej to język holenderski - dodaje Krystian Kosztyła.
Drewniany list z przeszłości wróci na swoje miejsce. Po zakończeniu remontu w budynku mieścić się będzie centrum organizacji pozarządowych. Właśnie zostanie wyeksponowana deska z dedykacją.
Dzięki rozbudowie sieci gazowej mieszkańcy centrum będą w końcu mogli zamienić stare piece na ekologiczne systemy grzewcze. Jeszcze w ubiegłym roku Ścinawa była w czołówce dolnośląskich miast pod względem zanieczyszczonego powietrza. W tej chwili część mieszkańców narzeka na hałasy związane z budowami.
- To chwilowe uciążliwości - tłumaczy Zygmunt Kogut z magistratu:
- Tak, ale postęp i wizja rozwoju miasta czasami wymaga takich krótkotrwałych problemów, które w perspektywie poprawią wizerunek. Przede wszystkim przebudowa nawierzchni w samego rynku i ulic w obrębie centrum miasta - przyznaje Zygmunt Kogut.
Eksperci z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska są przekonani, że znaczną poprawę jakości powietrza nad Ścinawą będzie można zaobserwować już w przyszłym roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.