Wałbrzych: Nie tylko plastik czy szkło. Teraz także elektrośmieci
Każdy pojemnik na elektrośmieci jest ciężki (trudny do przewrócenia) i zabezpieczony na wypadek ewentualnych wycieków z urządzeń wrzuconych do środka (np. akumulatorów).
- Niestety często stare urządzenie elektryczne trafiają do zwykłych śmietników, co jest zabronione, ale przede wszystkim niebezpieczne - mówi Roman Szełemej - prezydent Wałbrzycha:
Statystycznie, wg. danych za ubiegły rok - w Polsce jedna osoba jest w stanie wytworzyć nawet 12kg elektrośmieci. Część z nich nie trafia tam gdzie powinna.
- Paradoksalnie łatwiej wyrzucić nam ponadgabarytowe urządzenia - mówi Robert Magolon - menadżer systemu Elektryczne Śmieci:
Wyrzucanie elektrośmieci do specjalnych, czerwonych pojemników będzie bezpłatne dla mieszkańców i gminy. Odpadami zajmie się firma recyklingowa. Korzyścią dla samorządu ma być informacja o liczbie pozyskanych elektrośmieci, co będzie można ująć w niezbędnych raportach. Umowę podpisano wstępnie na 2 lata. Udział w projekcie pozwoli mieszkańcom bezproblemowo zutylizować elektryczne śmieci. W założeniu pozyskane elektrośmieci „powrócą” wiosną w postaci ekologicznych uli. "Miejska pasieka oraz dostęp do nowoczesnej platformy edukacyjnej to wartości dodane projektu" - dodają inicjatorzy akcji.
- To pojemniki na tzw. drobny sprzęt elektroniczny - wyjaśnia Robert Magolon - menadżer systemu Elektryczne Śmieci:
Ponadto operator odbierający elektrośmieci do recyklingu - planuje uruchomić infolinię, za pomocą której będzie można wezwać pracowników, którzy odbiorą z mieszkania urządzenia wielkogabarytowe - jak np. lodówkę, a następnie zawiozą je do utylizacji.
Pojemniki pojawiły się w Wałbrzychu, jako pierwszym i jedynym na Dolnym Śląsku, dzięki przyłączeniu się miasta do projektu „Elektryczne Śmieci” realizowanego wspólnie z firmą MB Recycling, Fundacją Odzyskaj Środowisko oraz organizacją odzysku AURAEKO. Udział w projekcie pozwoli mieszkańcom Wałbrzycha bezpłatnie i bezproblemowo zutylizować elektryczne śmieci, które „wrócą” do nich już na wiosnę w postaci ekologicznych uli. Inicjatorzy akcji zachęcają do współpracy i prowadzą rozmowy też w innych miastach. Do tej pory czerwone pojemniki pojawiły się również m.in w Toruniu. Miasto ustawiło ich 30. Są rozlokowane na terenie boksów śmietnikowych spółdzielni.
Lista lokalizacji:
1 ul. Wrocławska 124 95/7 Szczawienko
2 Skrzyżowanie ul. Makowej i Jaworowej 162/11 Szczawienko
3 ul. Gagarina pomiędzy 6 - 8 9/5 Szczawienko
4 ul. Forteczna pomiędzy 44 - 46 243/4 Podzamcze
5 Ul. Basztowa 37 - 41 123/5 Podzamcze
6 ul. Broniewskiego 83-85 ( za Przychodnią Zdrowia Psychicznego ) 15/60 Piaskowa Góra
7 ul. Miłosza 6 ( podwórko obok selektów ) 52/75 Piaskowa Góra
8 ul. Parkowa 14 36/6 Stary Zdrój
9 ul. Dąbrowskiego 29 237/2 Biały Kamień
10 ul. Andersa 48 52 Biały Kamień
11 ul. Adama Asnyka 2 ( obok sklepu ) 214/1 Nowe Miasto
12 ul. Niepodległości 118 ( placyk ) 13/8 Podgórze
13 ul. Rycerska ( ściana boczna budynku przy pojemnikach ) 391/6 Śródmieście
14 Karkonoska 5 284 Sobięcin
15 Krzywoustego 26 91/9 Gaj
16 Orkana 127 58 i 24/1 Poniatów
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.