„Od wymiany do wymiany. Polskie banknoty 1945- 1995"
28 października 1950 r. Sejm przyjął przygotowaną w tajemnicy ustawę o reformie walutowej. Ceny, zobowiązania wobec państwa i państwowych przedsiębiorstw oraz pensje przeliczono w stosunku 100:3, a posiadaną przez obywateli gotówkę w skali 100:1. Wymiana trwała zaledwie 10 dni: od 30 października do 8 listopada (chodziło o to, by jak najwięcej tracących ważność pieniędzy pozostało w kieszeniach Polaków). Pomimo to, do wymiany przedłożono aż 98,5% gotówki. Polacy na tej operacji stracili aż 3 miliardy nowych zł, co równało się wówczas kwocie 750 mln dolarów. W/g szacunków byłoby to ok. 7 miliardów obecnych dolarów.
- To był cyniczny i arogancki rabunek, z którego na dodatek obywatele mieli się cieszyć. Tysięcy ludzi odkładających pieniądze na zakup ciepłej odzieży zimowej, w listopadzie już nie było na nią stać. Wiele osób nie kupiło opału na zimę, bo rząd zabrał odłożone na to oszczędności. Notowane były przypadki samobójstw, które wyszydzały ówczesne media - tak przypomina reformę walutową 1950 r. dr hab. Maciej Szymczyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa.
I właśnie o tych o dramatycznych, ale też bardzo ciekawych wydarzeniach z naszej historii opowiadać będzie konferencja oraz wystawa „Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995”. Ekspozycję będzie można oglądać od 6 listopada 2020 r. w dusznickim muzeum, które posiada jedną z największych kolekcji polskich banknotów.
Patronat honorowy nad wydarzeniami objęli: Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego
oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.