Niezwykłe znaleziska w Legnickim Polu. Odkopano monety sprzed dwóch tysięcy lat
Grupa poszukiwaczy - pod nadzorem archeologów i konserwatora zabytków - szuka w różnych częściach gminy Legnickie Pole miejsca bitwy z Mongołami w 1241 roku. Terenu bitwy dokładnie jeszcze nie określili, ale badania na tak wielką skalę co kilka miesięcy przynoszą inne niespodziewane efekty. Mówiliśmy już o skarbie (srebrnych monetach) z VIII wieku. Tym razem udało się wygrzebać z ziemi coś znacznie starszego...
Dwa lata temu odkryli skarb - około stu srebrnych dirhemów sprzed tysiąca lat.
- O wartości obecnego znaleziska stanowi inny metal - uważa Przemysław Paruzel, kierownik badań poszukiwawczych miejsca bitwy pod Legnicą:
Niestety, do tej pory poszukiwaczom nie udało się jednoznacznie określić miejsca bitwy z 1241 roku. Natknęli za za to na ślady późniejszych bitew stoczonych w tamtym regionie.
Przedstawia Faustynę Starszą, żonę cesarza Atnoniusa Piusa i została wybita około 141 roku - to najstarsza z serii rzymskich denarów odnalezionych w ostatnich tygodniach. - Dokładnej lokalizacji starcia nie udało się jeszcze określić, ale zyskaliśmy setki cennych artefaktów nawet z wczesnej epoki żelaza - wyjaśnia dr Tomasz Stolarczyk, szef wydziału archeologii w legnickim Muzeum Miedzi:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.