Unikatowy czarny daniel z lasów Doliny Baryczy [ZOBACZ]
Autorem nagrania jest Jakub Wencek. Na jego profilu można zobaczyć nie tylko film ale także dowiedzieć się więcej o samym danielu:
W lasach trwa teraz bekowisko (czyli ruja danieli) okres godowy, który trwa w największym natężeniu od połowy października do połowy listopada.
Sama nazwa bekowisko bierze się stąd, że byki daniele wydają w tym czasie z siebie chrapliwy odgłos, podobny do beczenia lub swoistego kaszlu.
W okresie bezpośrednio poprzedzającym bekowisko i w trakcie jego trwania byki przygotowują sobie tzw. dołki rujowe (inaczej zwane kołyskami), charakterystyczne właśnie dla danieli. Byk przednimi nogami (tzw. badyle) kopie takie dołki, a następnie oddaje w nie mocz, który w okresie rujowym ma bardzo intensywny zapach.
Byk w okresie rui często w dzień zalega dla odpoczynku w takim dołku. Taki cuchnący dołek wabi też łanie i większość kryć odbywa się właśnie w dołkach rujowych.
Tylko najmocniejsze, zdrowe i prawidłowo rozwinięte byki mają szansę na własne potomstwo.
Dzieje się to jednak kosztem ciężkiej walki i poświęceń.
W okresie bekowiska byki niemal nic nie jedzą i potrafią stracić nawet do 20% swojej wagi.
W okresie rui byk zbiera sobie chmarę łań (5-8 sztuk), którą trzyma przez okres ok. 2 tygodni, jeżeli nie zostanie wcześniej zrogowany i
odpędzony przez innego byka. W czasie rui daniel-byk jest jeszcze bardziej wojowniczy niż jeleń-byk ale z uwagi na kształt poroża walki danieli rzadko kończą się tragicznie.
Łania nosi płód przez 32 tygodnie. W czerwcu lub na początku lipca wydaje na świat jedno lub dwa cielęta. Matka karmi je do grudnia.
Daniel ma charakterystyczny sposób poruszania się np. w biegu skacze od razu na cztery nogi.
Jest bardzo ostrożny i uważny; ma bardzo dobry wzrok i często zmienia swoje przesmyki.
Daniel-byk ma wysokość w barku ok. 100 cm, długość ciała do 200 cm i masę 60-70 kg.
Poroże ma masę do 4 kg. Daniel-łania jest znacznie mniejsza od byka i osiąga masę 35-40 kg.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.