Jak przygotować się do zimy? [PORADNIK]
Jak radzi diagnosta samochodowy Grzegorz Barcicki, by auto podczas zimy było niezawodne, powinniśmy je do niej przygotować. - Podstawą są opony - tu nie ma miejsca na kompromisy:
Opony zimowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami powinny mieć bieżnik nie mniejszy niż 1,6 mm, ale 3 mm to bieżnik, który warto by opona miała, by utrzymać przyczepność również na śliskiej nawierzchni. Warto pomyśleć o wymianie już teraz, ponieważ kolejki do serwisów nie są aż takie duże. Jak mówi Mariusz Żurawski z serwisu przy Karmelkowej we Wrocławiu - co drugi termin jest wolny, ale wystarczy jeden mroźny dzień, żeby czas oczekiwania na termin znacznie się wydłużył. A jak wygląda zmiana opon w czasie pandemii?
Oprócz opon ważny jest także akumulator. - Słaby, zwłaszcza w przypadku silników Diesla, może sprawić, że będziemy mieli problem z porannym rozruchem - dodaje diagnosta Grzegorz Barcicki. Czy akumulator da radę nam jeszcze posłużyć można sprawdzić na stacjach diagnostycznych, w których przy okazji dowiemy się co jeszcze jest ewentualnie do zrobienia. Przed zimą warto także wymienić płyny, pamiętać o zimowym płynie do spryskiwaczy, a także o zadbaniu o uszczelki. - By po mroźnej nocy poprzedzonej deszczem dało się otworzyć bez problemu drzwi, warto wcześniej je wyczyścić i nasmarować je wazeliną techniczną - dodaje diagnosta.
A jeśli zamiast auta wybieramy rower? Również w tym przypadku opony to rzecz święta - Jeśli ktoś nie zamierza zrezygnować na zimę z dwóch kółek powinien koniecznie przejść z tzw. sleeków na opony z bieżnikiem - tłumaczy serwisant rowerowy Roman Szczepański. Jak dodaje, smarowanie łańcucha to także nasz obowiązek, a ponadto wyczyszczenie linki hamulcowej, która przy zmianie temperatur i dużej wilgotności powietrza może śniedzieć:
- Trzeba taką linkę przejechać papierem ściernym, nasmarować rzadkim olejem, a jeśli jest w bardzo złym stanie, to zwyczajnie wymienić - dodaje serwisant. Ponadto oczywiście trzeba pamiętać o sprawnym oświetleniu.
Do sezonu nie tyle zimowego, co już do jesiennej szarówki powinni się przygotować także piesi. Jak sygnalizuje mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, piesi w terenie niezbudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych, a za ich brak można dostać mandat nawet wysokości 500 zł. - Do noszenia odblasków zachęcamy jednak wszystkich, również w terenie zabudowanym, bo i tam zdarzają się miejsca, w których jesteśmy słabo widoczni, a odblaski pomagają nas uwidocznić, zwłaszcza gdy nosimy ciemną odzież - mówi Aleksandra Pieprzycka.
Przygotowanie do zimy już ogłosiła dolnośląska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zgromadzili dwukrotnie więcej soli niż w ubiegłym roku, czyli prawie 40 tysięcy ton, a na śnieg i śliską nawierzchnię może wyjechać aż 450 różnego rodzaju sprzętów, w tym pługów i piaskarek.
Jak zaznacza generalna dyrekcja, to jednak od kierowców w największej mierze zależy bezpieczeństwo na drodze, dlatego przygotowanie auta oraz siebie do podróży to podstawa, by bez niespodzianek dojechać do celu.
Posłuchaj całego materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.