Ogrody społeczne - wrocławska alternatywa dla ogródków działkowych
W mieście powstają nowe inwestycje zwane ogrodami społecznymi. Jeden z nich jest w podwórku śródmiejskich kamienic. Jak mówią mieszkańcy - warzywniaczek, w którym uprawiają sałatę, jarmuż i wiele ziół bardzo przyczynił się do integracji lokalnej społeczności:
Inicjatyw jest kilka, ale miasto ma zamian wspierać takie inicjatywy, by było ich coraz więcej - mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska z urzędu miasta:
To alternatywa dla coraz droższych i trudniej dostępnych ogródków działkowych. W organizacji przestrzeni pomogło miasto, a technicznymi kwestiami zajęli się architekci. Jak mówi jeden z nich - Bartłomiej Święs - podwórko zostało zaprojektowane tak, by spełniało wiele funkcji, nie tylko ogródka do upraw:
Oprócz podwórkowego ogródka, tworzone są także ogrody przy szkołach, a także na innych terenach. Zainteresowani inicjatywą mieszkańcy Wrocławia mogą kontaktować się w tej sprawie z fundacją Ekorozwoju.
Społeczne ogrody powstają w ramach akcji Grow Green i unijnego programu horyzont2020, a celem projektu jest przystosowanie miasta do zmian klimatu, między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych. Te przykładowe rozwiązania to właśnie parki kieszonkowe, zielone ściany i ulice.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.