Wałbrzych - miastem porcelany. Historia i teraźniejszość [POSŁUCHAJ]
Nie mogli się pogodzić z zapomnieniem ogarniającym działające przez lata wałbrzyskie fabryki porcelany. (Dzisiejszych czasów dotrwała tylko jedna, która wciąż produkuje.) Byli pracownicy stworzyli Stowarzyszenie Ceramików Polskich i właśnie ruszają z projektem "Wałbrzych - miasto porcelany". - To cykl prelekcji i warsztatów pokazujących tzw. wałbrzyskie białe złoto - mówi Andrzej Gniazdowski, prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich:
Mieszkańcom pomysł przypadł do gustu.
- To nie była zwykła praca - to była pasja - mówi Pan Andrzej Gniazdowski, który 40 lat pracował w fabryce porcelany.
- Pracownicy byli bardzo do tych fabryk przywiązani - dodaje Jan Bosek, przez blisko 60lat związany z fabrykami, a przez połowę tego czasu dyrektor jednej z nich.
Pierwsze spotkanie historyczne już w przyszły poniedziałek w Muzeum Porcelany. Kolejne zaplanowano na 12 października. Szczegóły na stronach muzeum i stowarzyszenia.
Prelekcje mają pokazać, że nie tylko górnictwem Wałbrzych stoi. W jego cieniu, w fabrykach porcelany pracowały Panie. Porcelana z Wałbrzycha była znana na całym świecie i śmiało mogła konkurować z innymi znanymi na globie fabrykami. Dla niektórych, wałbrzyskie zakłady stawały się również podwykonawcami. Kilka lat temu serwis kawowy z Porcelany Krzysztof zamówił nawet prezydent USA.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.