Wykopaliska na głogowskiej starówce. Widać pozostałości przedwojennych kamienic i średniowieczne studnie [FOTO]
Pod ziemią odkryli pozostałości przedwojennych kamienic i średniowieczne studnie. W Głogowie, przy placu solnym trwają badania archeologiczne. Archeolodzy przeszukują ziemię zanim w tym miejscu powstanie budynek mieszkalny.
Jak tłumaczy Jakub Szajt archeolog prowadzący prace terenowe, głogowska ziemia kryje tajemnice sięgające epoki średniowiecza...
- Udało się odkryć elementy sklepień piwnic, schody, mamy tu trzy studnie. No najlepiej zachowane są elementy najmłodsze jeśli chodzi o architekturę. Natomiast mamy tutaj do czynienia właściwie no z historią od początku miasta aż po niemal czasy nam współczesne - mówi Jakub Szajt.
To nie pierwsze wykopaliska prowadzone w Głogowie. Zanim odrestaurowano całą głogowską starówkę odkryto w ziemi wiele takich pozostałości. Część z nich została przeniesiona do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie:
- Całe stare miasto jako obszar zabytkowy objęty jest ochroną konserwatorską. Zanim powstaną nowe kamienice, najpierw badają archeolodzy, opracowywane są dokumenty archeologiczno-architektoniczne i one są podstawą do tego co tam powstanie - mówi prezydent miasta Rafael Rokaszewicz.
Przebadano tak już niemal całą starówkę, a dzięki badaniom archeologicznym udało się odtworzyć średniowieczny układ kamienic. Znaleziska ruchome, głównie ceramika i niewielkie fragmenty architektury zebrane podczas prac archeologicznych z ostatnich pięciu lat są dziś do obejrzenia w głogowskim muzeum.
Posłuchaj materiału:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.