Kontrowersje wokół planowanych zmian zasad ruchu drogowego
- Nagłe wtargnięcie jednego pieszego na jezdnię może być zagrożeniem dla kilkudziesięciu osób - uważa Mirosław Serafin, kierownik działu przewozów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy:
- Autobus 12-metrowy ma dopuszczalną masę całkowitą osiemnaście ton. Przy gwałtownym hamowaniu pasażerowie mogą wpaść na siebie, się uderzyć o rurki, inne przedmioty i doznać obrażeń. Autobusy będą musiały poruszać się z mniejszą prędkością w celu zachowania bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i pasażerów na pokładzie.
Zarówno kierowcy legnickiego MPK jak i eksperci z tamtejszego WORD-u zgodnie opowiadają się za uprzywilejowaniem pieszego w ruchu drogowym. Jednak podkreślają, że proponowana zmiana w kodeksie oznacza konieczność przemodelowania wielu przejść tak, by piesi byli widoczni z daleka.
Sceptycznie do proponowanej zmiany podchodzą też samorządowcy z Jawora. Leszek Światkowski z tamtejszego magistratu podkreśla, że nie wszędzie da się odpowiednio wyeksponować chodnik przed zebrą.
- Na pewno samorządy będą musiały sobie z tym jakoś poradzić. Żeby wesprzeć kierowców, którzy prowadząc samochód, wyjeżdżają zza zakrętu i wjeżdżają bezpośrednio na przejście dla pieszych. Tak jest w wielu miejscowościach, w których mamy starą zabudowę w rynku.
W Jaworze może się jednak okazać, że - ze względu na nowe prawa pieszych - kilka przejść trzeba będzie zlikwidować. Bez zgody konserwatora zabytków architekci nie będą bowiem mogli wygospodarować przestrzeni, aby przechodnie byli widoczni z bezpiecznej odległości.
Planowane na połowę roku zmiany zasad ruchu drogowego, nie podobają się tez wielu kierowcom. - Przed laty krytykowaliśmy też pierwszeństwo dla autobusów wyjeżdżających z zatoczek, a dziś jest to normą - przypomina Józef Dudziński, legnicki instruktor nauki jazdy. I dodaje: uprzywilejowanie pieszych też zyska akceptację większości.
- Jeżeli zbliża się do przejścia dla pieszych, to ja już będę się starał czy on wejdzie, czy nie. Będą bezpieczniejsi, bo będę się bał jego potrącić. I to jest ta różnica. Pomalutku, poczekajmy... Będzie wszystko w porządku, ale to trzeba trochę czasu.
Więcej o planowanych zmianach w Kodeksie Drogowym opowiemy dziś w Radiu Wrocław po godzinie 16.00.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.