Podziemna trasa turystyczna w Osówce w finale międzynarodowego konkursu
Multimedialna, podziemna trasa turystyczna w Osówce znalazła się w finałowej 10. najlepszych instalacji audiowizualnych 2019 roku na świecie, w kategorii "Visitor Attraction" międzynarodowego konkursu InAVation Awards 2020. Rozstrzygnięcie już we wtorek. Jak za sprawą multimedialnych instalacji zmieniło się wnętrze sztolni - Szymon Kowal z firmy, która zaprojektowała trasę:
- Przechodząc korytarzami ciemnymi, dochodzi się do miejsca w którym jest światło dźwięk i jakaś historia i to pobudza po prostu wyobraźnię zwiedzających. Wcześniej można było zwiedzać tylko wydrążone korytarze, przewodnicy opowiadali o tym miejscu, a tak poza tym nic do oglądania – mówi Szymon Kowal.
Teraz zobaczymy tam między innymi szklane, podświetlane gabloty, a w nich broń z czasów II wojny światowej. Wirtualną makietę, hologramy więźniów pracujących w Osówce, a także znanych polskich lektorów, których głosy towarzyszą zwiedzającym. Największe wrażenie na zwiedzających robi ostatnie ze stanowisk na trasie, gdzie są świadkami wielkiego wybuchu.
Jak przyznaje Agata Jankowska, współtwórca instalacji - stworzenie podziemnej multimedialnej trasy nie należało do najprostszych:
- Bardzo wielu zwiedzających przyznaje, że w końcu tchnięto trochę życia w te podziemne korytarze. Podziemne miasto Osówka to są sztolnie wykute w Górach Sowich i stworzenie tam multimedialnej trasy zwiedzania, było bardzo trudne, ponieważ nie są to warunki sprzyjające elektronice. Tam jest 8 stopni Celsjusza i 90% wilgotności powietrza – tłumaczy Agata Jankowska.
Przy każdym stanowisku zwiedzającym towarzyszą głosy znanych polskich lektorów.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.