Książka o Solidarności, Wrocławski Dom Literatury i nowe książki Andrzeja Ziemiańskiego [WIDEO]
"Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej" – tak nazywa się opowieść o wspólnej walce Polaków, Czechów i Słowaków z komunizmem – od końca II wojny światowej aż do 1989 roku. Książka trójki autorów: Łukasza Kamińskiego, Petra Blažeka i Grzegorza Majewskiego to historia ludzi, którzy - jak mówił Jacek Kuroń – marzyli, by „z niewoli wyrwać się przez przyjaźń". A wyrywali się na przykład...na karkonoskie szczyty, by spotkać z Vaclavem Havlem.
Doktor Łukasz Kamiński, jeden z autorów opowieści o fenomenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej był naszym pierwszy gościem w programie.
Wrocławski Dom Literatury zapowiedział zmiany w Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus oraz Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius. 2020 rok to także rozpoczęcie działalności Fundacji Olgi Tokarczuk, nowy cykl dyskusji poświęconych katastrofie klimatycznej „Oblicza katastrofy – literatura" czy pilotażowe programy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO skierowane do obcokrajowców mieszkających we Wrocławiu, seniorów, niezależnych księgarzy oraz czytelników.
O szczegółach tych projektów opowiedziała na naszej antenie Aleksandra Konopko, przedstawicielka Wrocławskiego Domu Literatury.
Andrzej Ziemiański to niekwestionowana gwiazda polskiej fantastyki. Autor bestsellerowych cykli powieści "Achaja" i „Pomnik Cesarzowej Achai" oraz kilkudziesięciu innych zbiorów opowiadań i powieści pojawił się w studiu na koniec naszego ostatniego programu. Wrocławski fantasta niedawno zakończył nową, spin-offową serię cyklu o Achai, której bohaterem jest natchniony szermierz Virion. Ponadto już w kwietniu pojawi się nowa powieść zatytułowana „Cyberpunk. Odrodzenie", jak sama nazwa wskazuje, nie będzie nawiązywać do czasów antycznych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.