Wrocławianie zamierzają wysłać mikrosatelitę na orbitę Księżyca
- Może być to pierwszy komercyjny satelita z Europy wysłany w kierunku Srebrnego Globu - podano w komunikacie.
Działająca we Wrocławskim Parku Technologicznym spółka Scanway oraz German Orbital Systems to dwie firmy związane z rynkiem New Space, czyli nowoczesnych technologii kosmicznych. Oba przedsiębiorstwa zajmują się opracowywaniem innowacyjnych rozwiązań dla małych satelitów typu CubeSat i mają w swoim portfolio niejedno kosmiczne wdrożenie.
Scanway dostarczył między innymi komorę pomiarową - kluczowy składnik suborbitalnego eksperymentu naukowego DREAM, realizowanego przez Politechnikę Wrocławską i Europejską Agencję Kosmiczną. Od półtora roku spółka realizuje również projekt satelity do obserwacji Ziemi o nazwie ScanSAT, wdrażanemu dzięki dofinansowaniu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Urządzenie ma rozpocząć obrazowanie Ziemi najpóźniej w 2021 roku.
Niemiecka firma German Orbital Systems z Berlina wysłała na orbitę już pięć satelitów, służących między innymi demonstracji autorskich rozwiązań kosmicznych.
- Być może w Polsce tego jeszcze dobrze nie widzimy, ale na całym świecie sektor kosmiczny przechodzi księżycowy renesans. Chcemy być częścią inicjatyw związanych z naszym naturalnym satelitą, a także współtworzyć formujący się na nowo horyzont rynku kosmicznego. Dlatego też nasz satelita ScanSAT jest od podstaw projektowany do realizacji zwinnych i zmiennych w czasie zadań dla całej planety i być może dla ludzkiej obecności na Księżycu - powiedział Jędrzej Kowalewski, założyciel i prezes spółki Scanway.
Jak podano, niemiecki fundusz Interstellar Ventures, który pomógł w nawiązaniu polsko-niemieckiej kooperacji, zadeklarował kapitał w wysokości do 100 milionów euro na pomysły biznesowe z obszaru New Space m. in. związane z inicjatywami eksploracyjnymi Księżyca.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.