XVI-wieczny ołtarz wróci do wrocławskiej katedry. Trwa rekonstrukcja
- Ten ołtarz jest ważny nie tylko dla Wrocławia, ale całej kultury europejskiej. Nie możemy się doczekać, kiedy ponownie będzie na swoim miejscu - mówi ksiądz Paweł Cembrowicz, proboszcz w parafii św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
Szafa centralna ołtarza zostanie wykonana z drewna dębowego, natomiast na zrekonstruowanie zdobień i tablicy fundatorskiej potrzeba 27 kilogramów srebra. Prace konserwatorskie potrwają jeszcze około 3 miesięcy.
Ołtarz biskupa Jerina pochodzi z XVI wieku i znajdował się we wrocławskiej katedrze do 1945 roku. Po pożarze i zniszczeniu świątyni, ocalałe srebrne figury 70 lat przeleżały w skarbcu, a zdobione skrzydła przekazano do kościoła w Szamotułach.
- Udało się nam odnaleźć wiele zagubionych elementów ołtarza, ale przed nami jeszcze sporo pracy - przyznaje Jacek Witecki, kustosz Muzeum Narodowego:
Zabytek zostanie udostępniony do zwiedzania 16 kwietnia na wystawie "Dwa ołtarze" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Później trafi z powrotem do Katedry, gdzie jego miejsce zastępuje obecnie tzw. ołtarz lubiński.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.