Najstarszy park narodowy na Dolnym Śląsku ma już 60 lat
Dziś, dokładnie w rocznice utworzenia, obchody zostały zainaugurowane uroczystym posiedzeniem rady naukowej i specjalną konferencją prasową. Dyrektor KPN, Andrzej Raj mówi, że lokalnie najważniejsze na kolejnych 60 lat dla Parku jest zbudowanie dobrych relacji z mieszkańcami i biznesem, by ochrona Karkonoszy liczyła się nie tylko dla przyrodników. W skali kraju konieczne jest natomiast uporządkowanie prawa:
A nie ma ustawy o parkach narodowych.
Najbardziej znane miejsca i atrakcje Karkonoskiego Parku Narodowego to Śnieżne Kotły, Śnieżka, Kocioł Małego i Wielkiego Stawu, Szrenica czy Kaskady Łomniczki. Nie wszystkie miejsca da się teraz odwiedzić. - Do kotłów polodowcowych nie można wchodzić z powodu zagrożenia lawinowego, a Wąwóz Kamieńczyka, w którym zwykle można od dołu podziwiać wodospad, został zamknięty z powodu sopli i nawisów śnieżnych zwisających nad kładkami dla pieszych - mówi dyrektor KPN, Andrzej Raj:
Trwają prace nad usuwaniem zagrożeń, jednak nie ma jeszcze terminu otwarcia Wąwozu. - Dla Karkonoskiego Parku Narodowego największym zagrożeniem na następne 60 lat jest jego popularność - mówi profesor Piotr Migoń, przewodniczący rady naukowej Parku:
Obchody 60-lecia Karkonoskiego Parku Narodowego będą trwały przez cały rok. Zaplanowane są spotkania z mieszkańcami, konferencje naukowe, ale też imprezy i specjalne wydawnictwa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.