Dźwiękowa historia: 60 lat Karkonoskiego Parku Narodowego [POSŁUCHAJ]
Jak doszło do utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego? Jakie są jego największe atrakcje? I czy grozi nam „zadeptanie” naszego dolnośląskiego skarbu, jakim są Karkonosze? Na te i inne pytania w audycji z cyklu „Dźwiękowa historia” odpowiadał prof. Piotr Migoń, geograf z Uniwersytetu Wrocławskiego i przewodniczący Rady Naukowej Karkonoskiego Parku Narodowego. Okazją do rozmowy był przypadający w tym roku jubileusz 60-lecia powołania Karkonoskiego Parku Narodowego.
Ochrona przyrody w Karkonoszach ma długą historię. Już w 1910 r. powstało stanowisko komisarza ochrony przyrody, a w 1927 r. powołano straż górską. Pierwsze rezerwaty utworzono kilka lat później, już w 1933 r. Po kilku latach powojennych starań, wysiłkiem wielu uczonych m.in. profesorów Stefana Macko, Kazimierza Sembrata, Alfreda Jahna i Stanisława Tołpy, w styczniu 1959 r. udało się doprowadzić do utworzenia Karkonoskiego Parku Narodowego. Choć nie jest on dużym parkiem, to z wielu względów jest wyjątkowy. Dlaczego? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Wśród archiwalnych nagrań m.in. krótka opowieść prof. Henryka Teisseyre’a o tym, jak powstały Karkonosze (1971), fragment audycji z 1966 r. Magdaleny Bajer i Adama Kułakowskiego z wypowiedzią prof. Stefana Macko o degradacji karkonoskich lasów, kornikach i rekonstrukcji szaty leśnej, a także dźwiękowy spacer po Karkonoskim Parku Narodowym z Wandą Ziembicką-Has (1982).
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.