Raport NIK pogrąża inwestycję biathlonową sportów zimowych w Dusznikach
NIK wskazał szereg nieprawidłowości, do których miało dojść podczas budowy "Duszniki Arena".
- Wielu z nich można było uniknąć na etapie projektowania - mówi Radosław Kujawiński, pełniący obowiązki dyrektora wrocławskiej delegatury NIK:
Zdaniem NIK, gdyby dokumentacja była sporządzona prawidłowo, nie trzeba by było zlecać dodatkowych prac. Burmistrz Piotr Lewandowski broni się i odpowiada, że do zmian w projektach przyczynił się krótki okres realizacji. Warto też zauważyć, że z niektórych rozwiązań zrezygnowano na rzecz realizacji tych kluczowych:
Ostatecznie jednak wszystkie formalności zostały dopełnione, a dotacje ministerialne rozliczone. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że obiekt jest użytkowany zgodnie z przeznaczeniem. Jednak uchybienia w przetargach, czy umowach dodatkowych związanych z częścią inwestycji (kwota uchybień to 5 milionów złotych), doprowadziły do skierowania sprawy do Prokuratury Rejonowej w Kłodzku i Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych.
W raporcie NIK czytamy:
W ocenie NIK brak awansu polski w rankingach medalowych sportów zimowych to w dużej mierze konsekwencja uchybień po stronie resortu sportu. Lista niedociągnięć jest długa: brak strategii rozwoju olimpijskich sportów zimowych, niskie nakłady na infrastrukturę, czy reż brak wiedzy na temat liczby i stanu obiektów sportowych. Brakowało też kompleksowego systemu stałej pieczy nad sportowcami: od Selekcji młodych talentów poczynając, a kończąc na wsparciu Łączenia kariery sportowej z edukacją i karierą zawodową.
Jednym z najpoważniejszych, by nie powiedzieć kluczowych problemów Polskich wyczynowych sportów zimowych jest infrastruktura szkoleniowa. Formalnie wciąż trwają inwestycje w stan bazy sportowej, jednak praktycznie - przeznaczane kwoty są zbyt niskie, by reprezentanci Wszystkich dyscyplin olimpijskich mogli spokojnie trenować. Kontrola NIK wykazała znaczne braki w infrastrukturze sportowej, w tym m.in. W Bazach centralnego ośrodka sportu - głównego zaplecza szkoleniowo-treningowego zawodników kadry narodowej. Przebudowy lub Modernizacji wymagały obiekty niezbędne do trenowania m.in. skoków i biegów narciarskich, biathlonu, snowboardu, narciarstwa dowolnego, łyżwiarstwa szybkiego, short tracku, curlingu, czy saneczkarstwa. A to jeszcze nie jest pełna lista problemów.
Bardzo ważkie problemy w badaniu ankietowym zasygnalizowali nam Szefowie związków poszczególnych dyscyplin zimowych. Dlatego NIK alarmuje, że brak sztucznego naśnieżania I prawie całkowity brak
tras nartorolkowych na terenie ośrodka przygotowań olimpijskich cos w Zakopanem, w praktyce oznacza konieczność trenowania na drogach Publicznych. Z problemami walczą też sporty łyżwiarskie: łyżwiarze szybcy zmuszeni są wyjeżdżać na szkolenia zagranicę, bo tory w Polsce - ze względów oszczędnościowych zamrażane są późno I z Reguły funkcjonują tylko przez krótki okres. Łyżwiarze figurowi natomiast często muszą ograniczać liczbę I czas treningów, bo Brakuje lodowisk.
Budowa Duszniki Areny pochłonęła 20 mln zł. Obiekt ma już rok. Jest na nim organizowane kilkadziesiąt zgrupowań kadry narodowej rocznie. Na najbliższe lata zaplanowano wiele międzynarodowych wydarzeń, w tym kolejne Mistrzostwa Europy, które zostaną tam rozegrane w 2021 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.