Perły wrocławskiego modernizmu. Unikatowe obiekty architektoniczne [ZOBACZ]
Szklane domy, drapacze chmur, parkingi wielopoziomowe - dla ludzi żyjących w XXI takie konstrukcje to oczywistość. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że blisko 100 lat temu podobne wizje dotyczące Wrocławia miał, zapomniany dziś architekt, Adolf Rading.
- To jest wybitny modernistyczny projektant, który we Wrocławiu stworzył niewiele dzieł, bo wszystkie można policzyć na palcach jednej ręki - mówi Jerzy Ilkosz – dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu – ale na szczęście wszystkie te dzieła się zachowały.
Blisko sto lat temu, projekty Adolfa Radinga wywoływały sporo emocji i kontrowersji. Jego wizja Wrocławia jako miasta bardzo nowoczesnego nie spotkała się z powszechnym uznaniem mieszkańców i władz stolicy prowincji śląskiej. Mimo to Adolf Rading stworzył koncepcję i projekty dzisiejszego osiedla pomiędzy ulicami Wandy, Hallera i Słowiczą. Prawdziwą wizytówką kunsztu i artyzmu Adolfa Radinga są jednak gmachy dawnej Apteki pod murzynem (dzisiejsza siedziba Gazety Wyborczej na Placu Solnym) oraz Turmhaus , czyli dawny dom studencki „Pancernik”.
- Budynek dawnej apteki w latach dziewięćdziesiątych został w miarę dobrze wyremontowany - tłumaczy Jerzy Ilkosz. - Mniej szczęścia miał budynek dawnego akademika pancernik, który od kilku lat stoi pusty.
Choć od ich budowy minął prawie wiek, konstrukcja Radinga nadal intrygują. Co więcej, nadają charakter współczesnemu miastu.
- Dzięki temu, że we Wrocławiu działali: Adolf Rading, Max Berg Hans Poelzig, Otto Mueller, Oskar Schlemmer – wyjaśnia Jerzy Ilkosz – to dzisiaj możemy się szczycić tym, że Wrocław jest miastem modernizmu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.