"Baju, baju, z tatarskiego raju". Posłuchaj tatarskich bajek [WIDEO]
- Oryginale poczucie humoru to zdecydowane atuty tatarskiego bajkopisarstwa – przyznaje Czachorowski:
Za muzykę odpowiadają mieszkający we Wrocławiu Piotr Michałowski i Żenia Betliński. Audiobook poza płytą, dostępny jest także za darmo w internecie na stronie bibliotekatatarska.pl.
„O biedaku i dwóch bajach”, „Głuchy, ślepy i beznogi”, „Jak głupek rozumu szukał” - to tytuły tatarskich bajek, które doczekały się swojej muzycznej interpretacji. Wszystko dzięki wrocławskim artystom i poecie Musie Czachorowskim.
-Celem jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców - zaznacza Piotr Michałowski, który odpowiada za aranżacje:
- To jest coś fantastycznego, bo te bajki funkcjonują na ogromnej przestrzeni. Teraz trafiły do nas, polskich tatarów, którzy nie mieliśmy wcześniej swoich bajek - przyznaje Czachorowski, narrator w ,,Baju baju, z tatarskiego raju":
Musa Çaxarxan Czachorowski – głos
Dziennikarz, poeta, tłumacz, wydawca. Rzecznik prasowy MZR w RP, przedstawiciel MZR w RP na Dolny Śląsk. Redaktor naczelny kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktor prowadzący „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”. Założyciel i redaktor naczelny Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq. Autor trzynastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Wiersze drukował m.in. w „Odrze”, „Odgłosach”, „Poezji”, „Kulturze”, „AltaBaş” oraz „Życiu Tatarskim”. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Autor i współautor książek o tematyce tatarsko-muzułmańskiej.
Piotr Michałowski – gitary, instrumenty perkusyjne
Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie gitary Witolda Żuromskiego, dyplomowany menadżer kultury, koordynator krajowych i międzynarodowych projektów kulturalnych. Muzyczny wędrowiec i współtwórca wielu koncertujących zespołów. Studiował muzykologię na UWr. Uczestnik międzynarodowych kursów mistrzowskich gry na gitarze. Od wielu lat prowadzi działalność artystyczną, komponując muzykę teatralną m.in. dla projektów wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej, Teatrów: PWST, NMT, Akademia Wyobraźni, Korba i innych. Kierownik i współzałożyciel zespołu orientalnego „Ansambl Peregrinus”, z którym nagrał i wydał płytę Muzyczna Jurta – Śladami Tatarów (2011).
Żenia Betliński – kontrabas
Pochodzi z Chmielnickiego (Ukraina). Absolwent Akademii Muzycznej w Odessie (kontrabas). Przez lata 2004-2008 związany z Orkiestrą Teatru Dramy i Komedii w Odessie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Odessie 2008, Orkiestrą Symfoniczną Ukraińskiego Radia i Telewizji. Od 2013 na stałe we Wrocławiu. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol, Wrocławskim Teatrem Pantomimy. Uczestniczył m.in. w projektach: Dawida Majewskiego (Batory), Natalii Lubrano, Adama Barona, Piotra Dziubka, Magdy Kumorek, Marcina Borsa.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.