Wrocław: Sesja nowego sejmiku. Wiemy, kto będzie marszałkiem
19:00
Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców pozostanie marszałkiem województwa. Wygrał z Markiem Łapińskim z Koalicji Obywatelskiej.
Ten wybór nie jest niespodzianką, bo stanowisko zostało mu zagwarantowane w umowie koalicyjnej z Prawem i Sprawiedliwością, którą podpisano w ubiegłym tygodniu. W umowie była także mowa o podziale reszty stanowisk w zarządzie województwa. Dwa fotele przypadły Bezpartyjnym: Tymoteuszowi Myrdzie - który będzie odpowiedzialny za inwestycje i infrastrukturę oraz Michałowi Bobowcowi. Ten zajmie się rozwojem regionalnym:
Kolejne dwa fotele w zarządzie województwa przypadną w udziale drugiemu z koalicjantów, czyli Prawu i Sprawiedliwości. Marcin Gwóźdź będzie zajmował się obszarami wiejskimi, a Marcin Krzyżanowski zdrowiem i sprawami społecznymi:
17:00
Większością 21 na 36 głosów radnych wojewódzkich, marszałkiem województwa Dolnośląskiego na kolejną kadencję został wybrany Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.
Nowy marszałek chce, by zarząd zaczął pracę od kilku ważnych decyzji - rozpoczęcia prac przy budowie Wschodniej Obwodnicy Wrocławia oraz odwołania szefa Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego:
Wicemarszałkami w zarządzie województwa dolnośląskiego zostaną politycy PiS: Marcin Krzyżanowski oraz Marcin Gwóźdź. Członkami zarządu natomiast dwóch polityków Bezpartyjnych Samorządowców: Michał Bobowiec i Tymoteusz Myrda. W tym gremium nie znalazło się miejsce dla żadnej kobiety. W poprzedniej kadencji były dwie panie: Iwona Krawczyk z PO oraz Ewa Mańkowska z PSL.
Marszałek województwa: Cezary Przybylski (Bezpartyjni Samorządowcy)
Wicemarszałkowie: Marcin Gwóźdź i Marcin Krzyżanowski (PiS)
Członkowie Zarządu Województwa: Michał Bobowiec, Tymoteusz Myrda (Bezpartyjni Samorządowcy)
16:50
Czy obniżenie podatku od kopalin dla KGHM-u rzeczywiście wpłynie na budżet województwa lub samorządów? Na razie nie wiadomo dokładnie, bo ma się tym zająć rząd, ale pojawiają się wątpliwości. Obniżenie podatku nie zwiększy bowiem najprawdopodobniej dochodów miedziowego giganta, od których płaci on podatek CIT, a zmniejszy jego koszt uzyskania przychodu. Czy więc KGHM zapłaci wyższy podatek i tym samym zasili kasy samorządów? Tych wątpliwości nie potrafił rozwiać Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który pojawił się na inauguracyjnej sesji sejmiku Dolnego Śląska:
Pytaliśmy o to także Roberta Raczyńskiego, lidera Bezpartyjnych Samorządowców, który negocjował umowę koalicyjną w sejmiku województwa dolnośląskiego z Prawem i Sprawiedliwością, ale także nie potrafił udzielić jednoznacznej odpowiedzi na nasze pytania tłumacząc, że nad tymi rozwiązaniami pracują odpowiednie ministerstwa.
16:30
Nowy zarząd województwa to koniec Cezarego Morawskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu? Marszałek województwa Cezary Przybylski odpowiadał na pytania radnych. Podczas inauguracyjnej sesji sejmiku, radni pytali marszałka Przybylskiego o kwestię obniżenia podatku od kopalin dla KGHM-u, inwestycje w drogi ekspresowe w pobliżu Kłodzka czy Boboszowa oraz o inne zapisy umowy koalicyjnej Bezpartyjnych z Prawem i Sprawiedliwością. Cezary Przybylski mówił także o przyszłości Teatru Polskiego we Wrocławiu i jego dyrektora, któremu Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła nieprawidłowości przy prowadzeniu instytucji:
W sejmiku województwa na Dolnym Śląsku, przez najbliższe 5 lat ma rządzić koalicja Bezpartyjnych Samorządowców oraz Prawa i Sprawiedliwości. Takie rozwiązanie popiera także radny PSL z Wałbrzycha Mirosław Lubiński, co daje w sumie 21 głosów na 36 radnych wojewódzkich.
16:00
Nie milkną echa podpisania porozumienia pomiędzy Bezpartyjnymi Samorządowcami, a politykami Prawa i Sprawiedliwości. W tej sprawie wypowiedział się dziś lider partii Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki:
godz. 15:00
Cezary Przybylski pozostanie szefem zarządu województwa? W Sejmiku trwa gorąca debata dotycząca wyboru nowych władz naszego regionu. Poszczególne ugrupowania zgłosiły swoich kandydatów na stanowisko marszałka. Koalicja Obywatelska wysunęła propozycję, by został nim były poseł PO Marek Łapiński, a Bezpartyjni i PiS - zgodnie z umową koalicyjną - zaproponowali na to stanowisko Cezarego Przybylskiego.
Stanisław Huskowski przypomniał kandydatowi Bezpartyjnych, co mówił kilka lat temu:
Również była wicemarszałek województwa i współpracowniczka Cezarego Przybylskiego Iwona Krawczyk zadała kilkanaście pytań kandydatowi koalicji rządzącej w sejmiku i zwracała uwagę, że wiele z inwestycji wskazanych w umowie między Bezpartyjnymi a PiS-em jest już w fazie realizacji:
Marszałkiem województwa ma zostać Cezary Przybylski, a w skład zarządu regionu, według informacji Radia Wrocław, mają wejść: Michał Bobowiec z Bezpartyjnych Samorządowców, który ma być odpowiedzialny za rozwój regionalny, Tymoteusz Myrda z Lubina (inwestycje i infrastruktura), Marcin Krzyżanowski z Pi (zdrowie i sprawy społeczne) oraz Marcin Gwóźdź z PiS (obszary wiejskie i rolnictwo).
godz. 14:00
Zgodnie z przewidywaniami i umową koalicyjną jaką podpisali politycy z Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością, na stanowisku marszałka wojwództwa ma pozostać Cezary Przybylski.
Stanowiskami wicemarszałków i członków zarządu dwa koalicyjne ugrupowania będą się dzieliły. I tak mają zostać nimi: Michał Bobowiec z Bezpartyjnych Samorządowców, który ma być odpowiedzialny za rozwój regionalny, Marcin Krzyżanowski z PiS, będzie zajmował się zdrowiem i sprawami społecznymi, Tymoteusz Myrda z Lubina będzie odpowiedzialny za inwestycje i infrastrukturę, a Marcin Gwóźdź z PiS będzie zajmował się obszarami wiejskimi i rolnictwem.
Właśnie rozpoczęła się debata radnych na ten temat.
godz. 12:15
Andrzej Jaroch z Prawa i Sprawiedliwości nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Otrzymał 21 na 36 głosów. 15 radnych widziało na tym stanowisku byłą marszałek województwa Iwonę Krawczyk. Dodatkowy, 21 głos należał do radnego z Wałbrzycha Mirosława Lubińskiego z PSL, który niedawno, wbrew sugestiom władz partii, zadeklarował chęć współpracy z koalicją PiS-Bezpartyjni i dziś to poparcie podtrzymał:
Podczas inauguracyjnej sesji sejmiku województwa mają być wybrani także marszałek oraz wicemarszałkowie. Wszystkie te stanowiska były przedmiotem umowy koalicyjnej między Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami.
godz. 11.30
Radny Marek Łapiński z PO złożył wniosek o przerwanie obrad sejmiku - tak jak zapowiadał w piątek. Stosunkiem głosów 21 do 14 wniosek został jednak odrzucony. Rozpoczęło się więc oficjalne głosowanie nad władzami województwa.
Klub Prawa i Sprawiedliwości zgłosił kandydata na Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Jest nim Andrzej Jaroch. Koalicja Obywatelska widzi na tym stanowisku Iwonę Krawczyk.
godz. 11
Zamieszanie wokół byłej wicemarszałek województwa Iwony Krawczyk. Obecna radna wojewódzka przyjęła dziś dokumenty poświadczające o przyznaniu jej mandatu w sejmiku, ale nie wiadomo, czy nie opuści ław sejmikowych na rzecz sejmowych. Mogłaby tam zasiąść w miejsce posła Stanisława Huskowskiego, który zamiast ław na Wiejskiej wybrał te w samorządzie Dolnego Śląska.
Iwona Krawczyk na razie decyzji nie podjęła:
Jeżeli Iwona Krawczyk zdecyduje się na pozostanie w samorządzie, sejmowy mandat przejmie następny w kolejności Tadeusz Maćkała, który kandydował do rady powiatu wałbrzyskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.
Między innymi dlatego Stanisław Huskowski sądzi, że ostatecznie Krawczyk wybierze Sejm:
Iwona Krawczyk wciąż czeka na oficjalne zawiadomienie z Sejmu o przysługującym jej mandacie poselskim. Na razie - jak dowiedzieliśmy się z Wiejskiej - wciąż trwa procedura wygaszania mandatu jednego posła i przekazywania go innej osobie.
godz. 10
Sędzia Sądu Okręgowego Marcin Sosiński w kilku słowach podsumował także pracę wszystkich komisji wyborczych i zaapelował do nowo mianowanych radnych:
Przemówienie, jeszcze przed wręczeniem mandatów, wygłosił Tytus Czartoryski z PiS, który wspominał między innymi o setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz gratulował nowym radnym:
W regionie ma w tym czasie rządzić koalicja Bezpartyjnych Samorządowców i Prawa i Sprawiedliwości, która ostatecznie zawiązała się w ubiegłym tygodniu. Przeciwko takiemu układowi władzy są Obywatele RP. Kilkoro z nich pojawiło się dziś przed Urzędem Wojewódzkim, by zaprotestować.
- Dziś jest nas niewielu, ale w internecie pod petycją w tej sprawie podpisało się kilka tysięcy osób - mówi Ewa Trojanowska z Obywateli RP:
Politycy Koalicji Obywatelskiej, którzy także chcieli współrządzić województwem z Bezpartyjnymi, zapowiedzieli w piątek, że złożą wniosek o przerwanie sesji sejmiku po to, by negocjacje koalicyjne mogły nadal się toczyć.
ZOBACZ KONIECZNIE: PiS i Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną na Dolnym Śląsku
Bezpartyjni Samorządowcy podpisali umowę koalicyjną z PiS w tamtym tygodniu. Wśród jej zapisów jest mowa między innymi o zmniejszeniu o 15 proc. podatku od kopalin dla KGHM-u. Dzięki temu kilkaset milionów złotych zostanie w firmie i nie zasili budżetu państwa. W planach koalicji jest także remont i przebudowa autostrady A4, a także budowa kilku dróg ekspresowych na południe regionu.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.