Staromiejski Most w Zgorzelcu

Leszek Mordarski | Utworzono: 2018-10-20 00:55

Droga Królewska ma starszy rodowód. W czasach Cesarstwa Rzymskiego wiodła z hiszpańskiej Galicji do Paryża, z czasem została rozbudowana przez Frankfurt i Lipsk po Łabę, gdzie ustanowiono wschodnią granicę cesarstwa. W Świętym Cesarstwie Rzymskim Narodu Niemieckiego budowniczy poszli dalej: przez Zgorzelec i Wrocław w stronę Rusi. Przez wieki Via Regia była najważniejszym traktem na linii wschód-zachód, wpływając na burzliwy rozwój leżących przy niej miast. W Brzezinie między Brzegiem i Oławą zachował się oryginalny pomnik informujący o wybrukowaniu tego fragmentu trasy w roku 1584.

Fragmentem drogi był najpierw bród, a potem zgorzelecki most. W 1566 roku przeprawa została zadaszona, a na jej wschodnim krańcu powstała wieża. Kilka razy zniszczony m.in. w XVII wieku przez pożar, a pod koniec XIX przez powódź, most zawsze był odbudowywany.

W roku 1907 powstała stalowo-kamienna konstrukcja, przypominająca dzisiejszą. Po II wojnie światowej i poprowadzeniu Nysą Łużycką granicy, została wysadzona przez rosyjskich żołnierzy. Na nowo spięła brzegi dopiero 20 października 2004 roku.

Reklama