TYLKO U NAS: W XIII wieku funkcjonowały we Wrocławiu dwa miasta [ZOBACZ]
W wieku XIII - co może być dla wielu zaskakujące - we Wrocławiu funkcjonowały dwa miasta. Stare zlokalizowane wokół dzisiejszej starówki i Nowe, którego główną ulicą była Breite Gasse, dzisiejsza ulica Purkyniego. Co było powodem ulokowania nowego organizmu w pobliżu już funkcjonującego grodu - głównie chodziło o ograniczenia w handlu jakie na obcych nakładały funkcjonujące w Starym Wrocławiu przepisy.
Eksperyment przez jakiś czas funkcjonował zupełnie sprawnie - dowodem nieistniejąca już dziś co prawda - ale dobrze udokumentowana zabudowa w rejonie Nowego Miasta. Był tam więc wspomniany ratusz, kościół Ducha Świętego, połączony ze szpitalem i klasztorem kanoników regularnych - augustianów, liczne kamienice.
ZOBACZ: To najstarszy kadr Wrocławia. Wykonany między 1839 a 1846 rokiem
Ze Starego do Nowego miasta wiodła prosta droga i Brama - zwana Nową. Stające się coraz większym zagrożeniem dla miasta podmiejskie zabudowania uwierały Wrocław coraz bardziej. Ostatecznie w 1327 roku zostały wchłonięte przez starszy gród.
Kwartał zabudowy po Nowym Mieście zajmuje dziś Akademia Sztuk Pięknych oraz hotel, w budynku poklasztornym ulokowane jest Muzeum Architektury.
W 1562 r. powstał pierwszy plan Wrocławia Contrafaktur der Stadt Breslau. Został wykonany przez pracownię Weihnerów, ojca i syna, noszących to samo imię – Barthel (Zbiory Kartograficzne Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu).
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.