Karkonoski Jarmark Lokalny: Skarby Ducha Gór w Karpaczu

Radio Wrocław | Utworzono: 2018-08-12 17:30 | Zmodyfikowano: 2018-08-07 15:02
Karkonoski Jarmark Lokalny: Skarby Ducha Gór w Karpaczu - Fot: J. Mazurek
Fot: J. Mazurek

Lecznicze nalewki były wytwarzane według ściśle tajnych, sprawdzonych receptur, które były przekazywane z ojca na syna. Opowiedział nam o nich Tomasz Łuszpiński, producent Likieru Karkonoskiego - produktu wpisanego na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Sery Łomnickie wytwarzane są w ekologicznym gospodarstwie ,,Kozia Łąka”, położonym w pobliżu Jeleniej Góry, wśród pól i lasów, z przepięknym widokiem na Karkonosze i Śnieżkę.Wszystkie produkty powstają w 100% zgodnie z naturą: bez stosowania żadnych nawozów sztucznych ani pestycydów. W gospodarstwie hodowane są kozy (obecnie stado liczy ponad 100 sztuk), a z ich mleka właściciele produkują wyjątkowe sery, będące efektem pasji i… ciężkiej pracy.W 2010 r. Ser Kozi Łomnicki został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, a podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie w ramach pierwszej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, Sery Łomnickie były podawane na stołach unijnych notabli i promowały polską kuchnię. Regularnie też goszczą w menu najlepszych restauracji w kraju.

O historii koziego sera w naszym regionie, opowiadali właściciele ,,Koziej Łąki" - państwo Sokołowscy:
 

Pierwsza wzmianka w Europie o piernikarzu (piperatas tortas facientes - wytwórcy ciastek z dodatkiem pieprzu) pochodzi z 1293 roku z dolnośląskiej Świdnicy. Dopiero 100 lat później zostaje wymieniony piernikarz (lebkuchner) w Norymberdze. Jak pisze historyk dr Gerhard Schiller "Są dowody, że pierniki rozprzestrzeniły się raczej z Europy Wschodniej. Już na wczesnośredniowiecznym Śląsku zasiedlonym wtedy przez Słowian, istniały doskonałe warunki do wyrobu pierników. Występujące w tamtych czasach lasy zapewniały bartnictwu rozwój a potrzebne do wyrobu pierników przyprawy przybywały do nowo powstałych miast lądowymi szlakami handlowymi używanymi przez Normanów i Słowian już w IXw."

O tradycjach piernikarskich opowiadał Marcin Goetz:

Najszersza w Europie żyła kwarcowa biegnie z Izerskich Garbów koło Rozdroża Izerskiego na Kamieniecki Grzbiet. Ma ona kilka kilometrów długości i jest eksploatowana bez przerwy od wczesnego średniowiecza. Powszechnie spotykane są również szlachetne kamienie: kwarce - jak ametyst, kryształ górski i złocisto brunatny kwarc dymny. Granaty - piryt i chalkopiryt, a także pirop - granat czerwony. Płukano tu również szafiry, szmaragdy, rubiny i cyrkony. Dzisiaj nadal istnieją, ale już małe okruchy, raczej jako ciekawostka.Najważniejszą bazą wypadową poszukiwaczy skarbów była Szklarska Poręba Dolna wówczas nazywana Starą Wsią. O tradycjach walońskich mówiła Maja Naumowicz:

Warsztaty kulturowe oparte na lokalnych, karkonoskich tradycjach były realizowane przez LGD Partnerstwo Ducha Gór w ramach projektu: Włączenie społeczne poprzez realizację Festiwalu Ducha Gór. Warsztaty odbyły się na obszarze LGD Partnerstwo Ducha Gór w sierpniu 2018, m.in. podczas Karkonoskiego Jarmarku Lokalnego Skarby Ducha Gór organizowanego w dniach 11-12.08.2018 r. w Karpaczu, w Parku Miejskim przy ul. Mickiewicza, obok DW Mieszko. 

Więcej informacji na stronie więcej informacji na stronie www.duchgor.org

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.