Karkonoski Jarmark Lokalny: Skarby Ducha Gór w Karpaczu
Lecznicze nalewki były wytwarzane według ściśle tajnych, sprawdzonych receptur, które były przekazywane z ojca na syna. Opowiedział nam o nich Tomasz Łuszpiński, producent Likieru Karkonoskiego - produktu wpisanego na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
Sery Łomnickie wytwarzane są w ekologicznym gospodarstwie ,,Kozia Łąka”, położonym w pobliżu Jeleniej Góry, wśród pól i lasów, z przepięknym widokiem na Karkonosze i Śnieżkę.Wszystkie produkty powstają w 100% zgodnie z naturą: bez stosowania żadnych nawozów sztucznych ani pestycydów. W gospodarstwie hodowane są kozy (obecnie stado liczy ponad 100 sztuk), a z ich mleka właściciele produkują wyjątkowe sery, będące efektem pasji i… ciężkiej pracy.W 2010 r. Ser Kozi Łomnicki został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, a podczas szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie w ramach pierwszej prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej, Sery Łomnickie były podawane na stołach unijnych notabli i promowały polską kuchnię. Regularnie też goszczą w menu najlepszych restauracji w kraju.
O historii koziego sera w naszym regionie, opowiadali właściciele ,,Koziej Łąki" - państwo Sokołowscy:
Pierwsza wzmianka w Europie o piernikarzu (piperatas tortas facientes - wytwórcy ciastek z dodatkiem pieprzu) pochodzi z 1293 roku z dolnośląskiej Świdnicy. Dopiero 100 lat później zostaje wymieniony piernikarz (lebkuchner) w Norymberdze. Jak pisze historyk dr Gerhard Schiller "Są dowody, że pierniki rozprzestrzeniły się raczej z Europy Wschodniej. Już na wczesnośredniowiecznym Śląsku zasiedlonym wtedy przez Słowian, istniały doskonałe warunki do wyrobu pierników. Występujące w tamtych czasach lasy zapewniały bartnictwu rozwój a potrzebne do wyrobu pierników przyprawy przybywały do nowo powstałych miast lądowymi szlakami handlowymi używanymi przez Normanów i Słowian już w IXw."
O tradycjach piernikarskich opowiadał Marcin Goetz:
Najszersza w Europie żyła kwarcowa biegnie z Izerskich Garbów koło Rozdroża Izerskiego na Kamieniecki Grzbiet. Ma ona kilka kilometrów długości i jest eksploatowana bez przerwy od wczesnego średniowiecza. Powszechnie spotykane są również szlachetne kamienie: kwarce - jak ametyst, kryształ górski i złocisto brunatny kwarc dymny. Granaty - piryt i chalkopiryt, a także pirop - granat czerwony. Płukano tu również szafiry, szmaragdy, rubiny i cyrkony. Dzisiaj nadal istnieją, ale już małe okruchy, raczej jako ciekawostka.Najważniejszą bazą wypadową poszukiwaczy skarbów była Szklarska Poręba Dolna wówczas nazywana Starą Wsią. O tradycjach walońskich mówiła Maja Naumowicz:
Warsztaty kulturowe oparte na lokalnych, karkonoskich tradycjach były realizowane przez LGD Partnerstwo Ducha Gór w ramach projektu: Włączenie społeczne poprzez realizację Festiwalu Ducha Gór. Warsztaty odbyły się na obszarze LGD Partnerstwo Ducha Gór w sierpniu 2018, m.in. podczas Karkonoskiego Jarmarku Lokalnego Skarby Ducha Gór organizowanego w dniach 11-12.08.2018 r. w Karpaczu, w Parku Miejskim przy ul. Mickiewicza, obok DW Mieszko.
Więcej informacji na stronie więcej informacji na stronie www.duchgor.org
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.