Nieodpowiedzialne zachowanie turystów w górach. Ludzie ryzykują życiem [WIDEO]
-Ludzie ryzykują życiem – przestrzega Andrzej Mateusiak z PTTK, które jest właścicielem historycznej warowni:
Najbardziej niebezpiecznym miejscem w Karkonoszach jest nie jakiś ultra trudny szlak, ale -jak wynika ze statystyk- pozornie bezpieczny Wodospad Szklarki. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zginęło tam kilkanaście osób, usiłujących zrobić zdjęcie z zamkniętego dla turystów progu kaskady.
-Szlaki turystyczne w Karkonoszach są wytyczone z dala od miejsc zagrożonych przez lawiny, miejsca nad urwiskami są zabezpieczone barierami, a ludzie muszą celowo ominąć zabezpieczenia,by wejść na obszary niebezpieczne, a mimo to zdarza się to bardzo często -mówi Karolina Dobrowolska –Martini z Karkonoskiego Parku Narodowego:
W ostatnich latach, turyści zeskakiwali z krzesełek wyciągów po zgubiony telefon lub aparat, ginęli na Wodospadzie Szklarki, w kotłach polodowcowych, ale też trafiali do szpitala po tym, jak chcieli swoim dzieciom pokazać żmiję i... brali ją na ręce. To ostatnie zdarzenie skończyło się ukąszeniem, ale na szczęście bez powikłań.
Dobrowolska-Martini dodaje, że zbyt lekceważąco podchodzimy nie tylko do miejsc niebezpiecznych, ale też odpowiedniego ubioru czy wyposażenia. Latem zabieranie ze sobą w plecaku dodatkowej bluzy choć wydaje się zbędne, może uratować życie w przypadku nagłego ochłodzenia:
Dziś pamiętajmy też o nakryciu głowy i kremach z filtrem. W górach słońce opala znacznie mocniej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.