Chińczycy zainwestują na Dolnym Śląsku. Pod Oławą będą produkować baterie samochodowe

Przemysław Gałecki, mh | Utworzono: 2018-06-07 16:40 | Zmodyfikowano: 2018-06-07 16:43
Chińczycy zainwestują na Dolnym Śląsku. Pod Oławą będą produkować baterie samochodowe - zdjęcie ilustracyjne; fot. Mariordo/Wikimedia Commons
zdjęcie ilustracyjne; fot. Mariordo/Wikimedia Commons

Jedna firma z branży automotive jest konkretnie zainteresowana budową fabryki w okolicach Wrocławia. Druga - Guotai-Huarong Poland zainwestuje w Godzikowicach pod Oławą. Projekt, w którym inwestorowi asystowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu, wart jest 45 mln dolarów.

Guotai-Huarong to jeden z trzech największych na świecie dostawców elektrolitu do wkładów do baterii litowo-jonowych. Fabryka zostanie wybudowana do 2020 roku.

- Projekt fabryki w Godzikowicach chińskiego inwestora Zhangjiagang Guotai-Huarong New Chemical Materials (GTHR), jest elementem strategii wspierania rozwoju przemysłu elektromobilności w naszym kraju. Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inwestycje powstają w Polsce, która staje się jednym z najważniejszych uczestników w tej branży na świecie - powiedział cytowany w środowym komunikacie Krzysztof Senger, wiceprezes PAIH.

Lokalizacja fabryki uzupełnia europejską i regionalną sieć przemysłu samochodów elektrycznych. Roczna wielkość produkcji fabryki miałaby pozwolić na dostarczenie wkładów do baterii do 1 mln. aut elektrycznych rocznie. Pracę znajdzie tam 60 osób. Docelowo zespół ma zostać rozbudowany do 100 osób.

Przedstawiciele naszego regionu najpierw byli w Szanghaju, rozmawiali też w Hefei, 7-milionowej stolicy prowincji Anhui. Chińczycy odwiedzili w ubiegłym roku nasze województwo.

 

Interesuje ich turystyka, ale także przemysł spożywczy, kosmetologia, czy surowce. 20% polskiego eksportu do Państwa Środka to surowce ze spółki KGHM Polska Miedź.

Eksperci jednak studzą emocje i podkreślają, że na wymierne efekty współpracy z chińczykami trzeba czekać zdecydowanie dłużej niż z europejskimi partnerami. Ale i gospodarczy tort do podziału jest zdecydowanie większy w Państwie Środka.

Jak na tę sprawę zapatruje się Karol Przywara, dyrektor Wydział Współpracy z Zagranicą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego?

POSŁUCHAJCIE ROZMOWY:

 

 

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.