Dworzec w Żarowie już po modernizacji [ZOBACZ]
Dworzec Kolejowy w Żarowie stał się nową wizytówką miasta. O pierwsze wrażenia zapytaliśmy mieszkańców:
- Z zewnątrz ładnie
- To jest niebo, a ziemia między tym co było, a jest
Dworzec ma również inne funkcje. Koleje użyczyły miastu przestrzeń wystawienniczą. Co w niej zobaczymy? - mówi burmistrz Żarowa - Leszek Michalak:
- On już tak stał, straszył przez lata. Praktycznie był wyłączony z eksploatacji przeznaczonej dla podróżnych od dobrych ośmiu lat. Będzie przeniesiona w to miejsce izba historyczna. Dużo łatwo będzie prezentować i organizować nowe wystawy. Plus dwa mieszkania na trudne chwile powodzian czy pogorzelców, będziemy mogli ich przyjąć.
Budynek stał się nowoczesny. Wewnątrz zamontowano elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a dla niewidomych przygotowano specjalne znaczniki na podłodze i mapę w języku Breille'a.
Obecnie w obrębie dworca trwa remont parkingów i dróg dojazdowych. Powstają też ścieżki rowerowe. Budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Modernizacja kosztowała około 5mln zł. Inwestycję nadzorował również konserwator zabytków. Co ważne - na tym nie koniec. W planach jest remont peronów, które prawdopodobnie zostaną przesunięte. To jeden z pomysłów kolejarzy na utrapienie, jakim są dla mieszkańców przejazdy kolejowe korkujące miasto. Rozważa się zmianę lokalizacji peronów i przeprowadzenie drogi pod, lub nad torami. To jednak na razie tylko plany.
W otwarciu brali udział m.in Wojewoda Dolnośląski - Paweł Hreniak:
- Mobilność mieszkańców osób przemieszczających się po naszym regionie powoduje też inwestycje. Jeżeli łatwiej będzie dojechać do Żarowa i skomunikować Żarów z innymi subregionami naszego województwa to tym łatwiej będzie też pewnie o inwestycje.
Na miejscu był także członek zarządu PKP SA - Andrzej Olszewski:
- W tym roku jest to pierwszy dworzec, który w ramach naszego programu inwestycji dworcowych właśnie dzisiaj został oddany. Na Dolnym Śląsku będzie to 19 dworców. 10 jest w budowie, a nad 9 pracują architekci, żeby doprowadzić je do świetności.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.