Rozmowa Dnia Radia Wrocław: Podziemia Zamku Książ dla wszystkich
Porozumienie na przygotowanie i udostępnienie trasy podpisano jeszcze w 2015 roku. W 2017 naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wykonali badania skał i wydali opinię w sprawie możliwości wykonania wejścia.
Po czwartym przetargu w którym najniższa oferta była droższa niż zakładany kosztorys - prezes Zamku spotkała się z radą nadzorczą by wypracować inne rozwiązanie. W efekcie wyłoniono wykonawcę, a wkrótce nastąpi podpisanie umowy. Podziemia będą dostępne dla turystów jeszcze w tym roku.
Gościem Rozmowy Dnia w Radiu Wrocław była prezes Zamku Książ - Anna Żabska
Na początku grudnia ubiegłego roku, kiedy obejmowała Pani kierownictwo w Zamku Książ, mówiła Pani, że jednym z najważniejszych zadań jest uruchomienie podziemi zamku.
Kiedy obejmowałam stanowiska prezesa, 2,5 miesiąca temu, zastałam już otwarty przetarg na wykonawcę podziemi. Niestety po otwarciu ofert okazał się, że koszt remontu jest o wiele wyższy niż nasze możliwości. Dlatego po konsultacji z właścicielem, czyli gminą Wałbrzych, zdecydowałam się ten przetarg unieważnić. Po pierwsze chciałam ogłosić kolejny przetarg (18 stycznia 2018r) na swoich zasadach, czyli z wydłużonym terminem realizacji. Uważałam, że ten majowy jest niefortunny i mógł wpływać na zawyżoną cenę realizacji. A dwa, chciałam zaprosić i rozpromować ten przetarg wśród innych firm. Na początku lutego przetarg został ogłoszony, przystąpiły do niego te sam firmy.
Ale kwoty już był bardziej realne.
Dokładnie, aczkolwiek, i tak wyższe niż te w kosztorysie inwestorskim. Przeanalizowaliśmy te wszystkie uwarunkowania i to że kwota była jednak niższa niż poprzednio. Wystąpiłam z wnioskiem do Rady Nadzorczej i Zgromadzenia Wspólników o wyrażenie zgody na zaciągnięcie stosownego zobowiązania. Te zgody otrzymałam i mam pełne prawo aby przetarg rozstrzygnąć. Termin podpisanie umowy z wykonawcą - 27 lutego (...)
POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY:
Po czwartym przetargu w którym najniższa oferta była droższa niż zakładany kosztorys - prezes Zamku spotkała się z radą nadzorczą by wypracować inne rozwiązanie. W efekcie wyłoniono wykonawcę, a wkrótce nastąpi podpisanie umowy.
Składane oferty przekraczały zakładany budżet nawet o 1,5 mln zł. Trudna sytuacja na rynku i brak wykonawców do tego nietypowego zadania spowodowały konieczność wypracowania kompromisu. Podjęto decyzję o zwiększeniu środków na inwestycję, porozumiano się z wykonawcą i już 27 lutego zostanie podpisana umowa. Podziemna trasa turystyczna jest przygotowana. Problem stanowiło wykonanie bezpiecznego wejścia i klatek schodowych z powierzchni.
Droga do wybrania wykonawcy nie była prosta. Z początkiem roku ogłoszono czwarty już przetarg, który nie dał jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o wykonawcę. W poprzednich było jeszcze trudniej. Do pierwszego nikt się nie zgłosił z uwagi na krótki termin. W drugim oferty przekraczały zaplanowany budżet, głównie za sprawą dozwolonej przez konserwatora zabytków i naukowców - metody chemicznej kruszenia skał. Po konsultacjach z naukowcami i konserwatorem, dopuszczono metodę mikrowybuchów. Jednak i tym razem oferty przekroczyły budżet. Najtańsza o blisko 1,5mln zł. Podziemia są gotowe, brakuje naziemnej części wraz z klatkami schodowymi.
Termin realizacji to końcówka września tego roku.
Do tej pory nie było mowy o udostępnieniu podziemnej trasy turystycznej. Wejście do niej znajduje się u podnóży Zamku Książ i wymaga dłuższego spaceru. Innym powodem była działalność Polskiej Akademii Nauk, która od lat prowadzi tam pomiary m.in przy użyciu czułych sejsmografów. Porozumienie na przygotowanie i udostępnienie trasy podpisano jeszcze w 2015 roku. W 2017 naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wykonali badania skał i wydali opinię w sprawie możliwości wykonania wejścia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.