105 mln złotych na budowę Delfinków we Wrocławiu
- Pierwsze miałyby powstać trzy pływalnie: w okolicy Hub, na Brochowie i na Zakrzowie - tłumaczy Michalak.
Rekomendowany przez Dolnośląski Ruch Samorządowy, kandydat na prezydenta Wrocławia w przyszłorocznych wyborach samorządowych podkreśla, że 21 basenów miałoby kosztować łącznie ponad 100 mln złotych. Jeden to cena około 5 mln, mówi Michalak:
Na razie żadna z pływalni nie ma zabezpieczonego finansowania.
Więcej o projekcie:
Wrocławskie Delfinki to projekt budowy małych przyszkolnych pływalni służących głównie uczniom i (w godzinach popołudniowych) lokalnym, osiedlowym społecznościom.
Program jest wzorowany na projekcie realizowanym od dwóch lat przez samorząd województwa (we współpracy finansowej z poszczególnymi gminami oraz Ministerstwem Sportu).
Inwestycja służy promowaniu pływania i sportowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Stanowi też formę aktywnej i zdrowej rekreacji dla dorosłych.
Basen, ze względu na swoje wymiary (ok. 8,5 x 16,5 m), jest optymalny dla 30-osobowej klasy bądź grupy osiedlowej.
W tej chwili trwają prace inwestycyjne w 9 miejscowościach Dolnego Śląska (pierwsze Delfinki będą oddane do użytku na początku 2018 roku).
Koszt budowy jednego Delfinka to około 5 milionów złotych. Obiekty są też relatywnie tanie w bieżącym utrzymaniu (około 400 – 500 tys. rocznie, czyli około 2-3 razy mniej, niż klasyczny basen 25m).
Dla Wrocławia rekomendujemy – po konsultacjach z Departamentem Edukacji Urzędu Miasta – trzy lokalizacje potencjalnych pływalni przy szkołach podstawowych (ze względu na utrzymaną rezerwę basenową, liczbę dzieci oraz odległość do najbliższej krytej pływalni) – SP 44, SP80, SP9. W dalszej kolejności Delfinki mogłyby powstać we wszystkich szkołach i zespołach szkolno-przedszkolnych bez krytej pływalni.
To pierwsza propozycja dla Wrocławia zaprezentowana przez Jerzego Michalaka jako kandydata na prezydenta Wrocławia.
Projekt – wzorem województwa – proponujemy wesprzeć Powszechnym Programem Nauki Pływania (poprzedzonym odpowiednim przeszkoleniem nauczycieli WF-u), dostosowanym do odpowiedniej grupy wiekowej.
Pomysł budowy przyszkolnych pływalni pojawiał się w czasie spotkań konsultacyjnych na wrocławskich osiedlach. Rekomendowane lokalizacje pojawiały się w formularzach konsultacyjnych na stronie wroclawprzyszlosci.pl
Projekt wpisuje się w strategię rozwoju Wrocławia polegającą na promowaniu małych, osiedlowych projektów zwiększających jakość życia mieszkańców.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.